PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ustawa pozwalająca na kontrolę zagranicznych inwestycji już w 2015 roku?

  • Autor: PAP
  • 03 wrz 2014 15:58

MSP chce, by ustawa umożliwiająca kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce weszła w życie w 2015 roku - poinformował dziennikarzy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu.

REKLAMA

"Ustawa ma dotyczyć wszelkich transakcji na terenie Polski, nie tylko z udziałem spółek Skarbu Państwa. Nie ma sensu ograniczać jej podmiotowości w sposób wybiórczy" - powiedział.

"Z naszych wstępnych informacji wynika, że nie wymaga ona notyfikacji Unii Europejskiej. Chcemy, by weszła w życie w 2015 r., ale raczej nie uda się, by to było 1 stycznia" - dodał.

Wyjaśnił, że ustawa nie dotyczyłaby inwestorów z krajów UE ze względu na funkcjonowanie na jednolitym rynku europejskim.

Pod koniec sierpnia minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował w Sejmie, że resort skarbu przygotuje projekt ustawy umożliwiający kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce.

"Potrzebujemy skutecznych narzędzi dla ochrony naszego rynku i naszych interesów, interesów naszej gospodarki. Polska była i jest otwarta na zagraniczne inwestycje kapitałowe, ale zdarza się, że intencje inwestorów nie zawsze są zbieżne z interesami polskiej gospodarki. Dlatego przygotowujemy projekt ustawy umożliwiający kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce, który zakłada, że w niektórych przypadkach zakup lub sprzedaż udziałów akcji polskich firm będzie wymagać zgody MSP" - mówił wówczas Karpiński.

"Będziemy chronić strategiczne aktywa w zgodzie ze światowymi standardami, takimi jakie obowiązują w krajach anglosaskich czy u naszych sąsiadów w Austrii i Niemczech" - dodał Karpiński.

Resort skarbu opublikował na początku sierpnia listę podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa, na której znalazły się 22 spółki. Wśród nich są: ARP, BGK, Grupa Azoty, Lotos, KGHM, PGE, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polska Grupa Zbrojeniowa, PKN Orlen, PGNiG, Polskie Inwestycje Rozwojowe, Polskie Radio, PKO BP, PZU, PERN Przyjaźń, Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "Naftoport", Tauron, Telewizja Polska, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA