PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2013 r. kapitalizacja spółek na GPW wzrosła o 15 proc

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2014 15:13

Kapitalizacja spółek krajowych i zagranicznych notowanych na warszawskiej giełdzie wzrosła w ub.r. o 15 proc., do 840,8 mld zł - poinformowała GPW we wtorkowym komunikacie. Dodano, że średnie obroty akcjami wyniosły 891 mln zł - to wzrost o 18 proc. rdr.

REKLAMA

Giełda poinformowała, że na rynkach prowadzonych przez GPW zadebiutowało w minionym roku 65 spółek, w tym 23 na Głównym Rynku, na którym przeprowadzono oferty pierwotne o wartości 5 mld 135 mln zł oraz oferty wtórne o wartości 2 mld 617 mln zł.

"Rok 2013 przyniósł wzrost liczby notowanych spółek, zarówno na Głównym Rynku GPW, a także na NewConnect. Na Głównym Rynku liczba spółek wzrosła z 438 na koniec 2012 r. do 450, a w ciągu dwunastu miesięcy 2013 r. miały miejsce 23 debiuty" - wskazano w komunikacie.

Dodano, że w przypadku NewConnect w ubiegłym roku zadebiutowały 42 spółki, a łączna liczba notowanych podmiotów wzrosła o 3,7 proc., do 445. "Kapitalizacja spółek krajowych i zagranicznych łącznie na tym rynku wyniosła 11 mld zł" - napisano.

"Na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje o łącznej wartości 4 mld 379 mln zł" - dodano.

Giełda podała też, że rynek wtórny charakteryzował się silnym wzrostem płynności. Wartość obrotów na rynkach akcji GPW wzrosła o ok. 17 proc. względem roku 2012, podczas gdy na pozostałych giełdach europejskich odnotowano przeciętny wzrost o ok. 3 proc." - dodano.

W połowie kwietnia GPW wdrożyła nowy system transakcyjny - Universal Trading Platform (UTP). "Zakupiony od NYSE Technologies produkt jest najważniejszym od wielu lat projektem infrastrukturalnym na polskim rynku kapitałowym. Wprowadzenie UTP umożliwiło rozwój oferty produktowej oraz wprowadzenie nowych rodzajów usług. System transakcyjny UTP otworzył także polski rynek kapitałowy na nowe techniki handlu (handel algorytmiczny)" - wskazała GPW.

Podkreślono, że skuteczne uruchomienie UTP pozwoliło na rozszerzenie segmentu rynku instrumentów pochodnych. "Oferta GPW została wzbogacona o takie kategorie instrumentów, jak kontakty terminowe na stawki referencyjne WIBOR oraz obligacje skarbowe, a w 2014 r. planowane jest wprowadzenie do obrotu m.in. opcji na akcje. W dalszej perspektywie wzmocnieniem pozycji GPW w obszarze instrumentów pochodnych będzie wdrożenie osobnego, dedykowanego tym instrumentom systemu transakcyjnego" - stwierdzono w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA