PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2015 r. PKB Polski może wzrosnąć o 3,5 proc.

  • Autor: PAP
  • 13 sty 2015 15:57

PKB Polski w tym roku może wzrosnąć o 3,5 proc.; jednak w pesymistycznym scenariuszu wzrost ten wyniesie 2,8 proc. - prognozuje Konfederacja Lewiatan. Zaszkodzić może nam niestabilna sytuacja na Wschodzie i utrwalająca się słabość większości gospodarek Europy.

REKLAMA

W ocenie głównej ekonomistki Lewiatana Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek uzasadnione jest przyjęcie dwóch scenariuszy wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r. - neutralnego, podobnie jak w 2014 r., oraz pesymistycznego.

"Wzrost gospodarczy w 2015 r. może być kopią 2014 r., ale z rosnącym tempem wzrostu PKB w kolejnych kwartałach i nieco inną strukturą: większym udziałem spożycia indywidualnego i publicznego, a mniejszym inwestycji. A także ciągle niewielkim wzrostem zapasów i ujemną kontrybucją eksportu netto" - wskazywała ekspertka podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Lewiatan zaznacza jednak, że dotychczasowe doświadczenia przedsiębiorstw tworzących niemal 3/4 polskiego PKB wskazują, że pojawianie się i materializacja kolejnych ryzyk zwiększa ich aktywność oraz poszukiwanie nowych możliwości biznesowych, co pozwala na przyjęcie, że bardziej prawdopodobny scenariusza wzrostu gospodarczego w 2015 r. sięgnie 3,5 proc.

"Należy zakładać, że ta aktywność i poszukiwanie nowych możliwości biznesowych przez przedsiębiorstwa utrzyma dynamikę eksportu na poziomie 5-6 proc. Ale także utrzyma wyższą dynamikę importu, co negatywnie wpłynie na wzrost PKB" - zaznaczyła ekonomistka.

Dodała, że w tym roku problemem będą jednak inwestycje, gdyż jest mało prawdopodobne by ich wzrost przekroczył 6-7 proc. "Wynika to z wysokiego tempa inwestycji przedsiębiorstw w 2014 r. - ok. 15 proc., a także z braku uruchomienia w 2015 r. środków europejskich na skalę pozwalającą na silniejszy wzrost inwestycji publicznych" - tłumaczyła Starczewska-Krzysztoszek.

Eksperci Lewiatana spodziewają się również, że w 2015 r. nadal będziemy mieli do czynienia z bardzo niską inflacją, a w pierwszym półroczu deflacją. To odbije się na decyzjach Rady Polityki Pieniężnej, która powinna ściąć referencyjną stopę procentową jeszcze o 50 pkt bazowych.

Z przedstawionych prognoz wynika, że niska inflacja wpłynie na niewielki 4-4,5 proc. wzrost przychodów firm ze sprzedaży w 2015 r. "Wzrost kosztów będzie niższy, a tym samym poprawi się rentowność firm i ich wynik finansowy, przede wszystkim firm średnich i małych (rentowność sprzedaży netto nie powinna być niższa niż 4,5 proc.)" - podkreślono w podsumowaniu prognoz.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA