PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W kolejnych latach Polska w czołówce wzrostu PKB w Europie

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2014 17:01

W ostatnich sześciu latach polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. i w następnych latach też będziemy pod tym względem w europejskiej czołówce - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji Warsaw Capital Market Summit 2014.

REKLAMA

Minister podkreślił, że gospodarki zachodniej Europy ciągle szukają ścieżki stabilnego wzrostu gospodarczego, a Polska nawet w czasie kryzysu z tej ścieżki nie zeszła. "Pozytywnie przeszliśmy najpoważniejszy test - globalny kryzys gospodarczy. W 2009 r. jako jedyne państwo w Unii Europejskiej ominęła nas recesja. W latach 2008-2013 łączny wzrost PKB Polski wyniósł ponad 20 proc. i był to najlepszy wynik w całej UE. W tym czasie gospodarka całej Wspólnoty skurczyła się o 0,8 proc." - zaznaczył.

Jak dodał, w ostatnich sześciu latach nasza gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. i w następnych latach nasz kraj będzie pod tym względem także w europejskiej czołówce. "Bardzo zależy nam, by jedną z dźwigni wzrostu polskiego rynku byli emitenci z zagranicy" - powiedział.

Karpiński powiedział, że ostatnie miesiące były przełomowe dla warszawskiego parkietu. "Przede wszystkim zniknęły największe elementy niepewności. Wiemy już, jaki wpływ na rynek kapitałowy w Polsce miała reforma emerytalna i że nie był on tak duży, jak się obawiano. Warszawskie indeksy powróciły do długoterminowych trendów (...). Został wybrany zarząd giełdy na kolejne cztery lata i równo za tydzień przedstawi on rynkowi zaktualizowaną strategię Giełdy Papierów Wartościowych" - powiedział.

Dodał, że jako przedstawiciel głównego akcjonariusza giełdy może powiedzieć, że oczekiwany kierunek działań "to przede wszystkim konsolidacja w ramach GPW i koncentracja na podstawowym biznesie". "Stawiamy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. (...) Możemy powiedzieć, że Warszawa wróciła do gry o emitenta. Nasza siła to stabilność i szybki wzrost gospodarczy" - powiedział.

Dodał, że kapitalizacja zagranicznych spółek stanowi obecnie ok. jednej trzeciej wartości akcji notowanych na GPW. "Liczę, że zagraniczni inwestorzy pozostaną mocnym filarem dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Chcemy, by Warszawa utrzymała pozycję lidera wśród rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniała pozycję regionalnego centrum finansowego. Dokładamy starań, żeby zwiększyć płynność na naszym rynku" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że dlatego ma zostać wprowadzona jednolita licencja bankowa, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie. "Oczywiście w rozsądnych granicach, wyznaczonych przez dające się zaakceptować ryzyka. Będzie to bardzo istotny zastrzyk płynności dla rynku obligacji" - powiedział.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA