PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W latach 2015-17 wzrost PKB wyniesie średnio 3,4 proc.

  • Autor: PAP
  • 09 mar 2015 15:25

Wzrost PKB Polski w latach 2015-2017 będzie relatywnie stabilny i wyniesie średnio 3,4 proc. Z kolei inflacja do końca 2017 r. pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP - wynika z marcowego "Raportu o inflacji" opublikowanego w poniedziałek przez Narodowy Bank Polski.

REKLAMA

Raport o inflacji jest dokumentem przedstawiającym ocenę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotyczącą przebiegu bieżących i przyszłych procesów makroekonomicznych wpływających na inflację. W opublikowanym w poniedziałek raporcie uwzględniono dane dostępne do 20 lutego br., co oznacza, że nie uwzględnia on decyzji RPP z marca o obniżeniu stóp procentowych o 50 pkt. bazowych.

Jak czytamy w dokumencie, tempo wzrostu PKB w Polsce będzie kształtować się w horyzoncie projekcji na relatywnie stabilnym poziomie i w latach 2015-2017 wyniesie średnio 3,4 proc. W 2015 r. dynamika PKB ma wynieść 3,4 proc., w 2016 r. będzie to 3,3 proc., a w 2017 r. przyspieszy do 3,5 proc.

"Projekcja NBP zakłada wzrost PKB w I kwartale o 3,2 proc., w II kw. o 3,4 proc., w III kw. o 3,5 proc. i w IV kw. o 3,6 proc." - dodał zastępca dyrektora generalnego Instytutu Ekonomicznego NBP Jacek Kotłowski podczas prezentacji marcowej projekcji NBP.

W dokumencie wskazano, że przy stopniowej, ale umiarkowanej poprawie koniunktury w strefie euro, wzrost gospodarczy bazować będzie w dużym stopniu na rosnących wydatkach konsumpcyjnych i inwestycyjnych krajowego sektora prywatnego.

"Czynnikiem wspierającym wzrost spożycia indywidualnego będzie systematyczna poprawa kondycji finansowej gospodarstw domowych, na którą złoży się wzrost dochodów z pracy najemnej, spowodowany stosunkowo korzystnymi perspektywami rynku pracy oraz związany z poprawą koniunktury wzrost dochodów z pracy na własny rachunek" - uważają eksperci NBP.

"Wzrostowi siły nabywczej gospodarstw domowych sprzyjać będzie także niska dynamika cen dóbr i usług konsumpcyjnych, w szczególności wyraźny spadek cen energii. Czynnikiem obniżającym dynamikę popytu konsumpcyjnego może być natomiast odbudowa stopy oszczędności, która w latach 2011-2013 spadła do historycznie niskiego, bliskiego zera poziomu" - dodali.

W dokumencie wskazano, że "na przełomie 2016 i 2017 r. do przejściowego spowolnienia koniunktury przyczyni się spadek napływu transferów kapitałowych z UE, wynikający z zakończenia rozliczenia perspektywy finansowej UE 2007-2013".

Eksperci NBP poinformowali, że inflacja CPI pozostanie w krótkim horyzoncie projekcji ujemna. "Spadek cen w dużym stopniu wynika z wpływu czynników o charakterze podażowym - silnego obniżenia się cen ropy naftowej oraz wysokiej podaży produktów rolnych. Dodatkowo jednak w kierunku niskiej inflacji oddziałuje niska presja popytowa oraz niska presja kosztowa, odzwierciedlona w spadku cen importu oraz krajowych cen producenta (PPI)" - napisano w raporcie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA