PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość polskiej waluty może wzrosnąć

  • Autor: PAP
  • 27 mar 2014 17:22

Ekonomiści uważają, że złoty ma potencjał do dalszej aprecjacji i najbliższym poziomem oporu, jaki będzie testował jest granica na 4,15 za euro. Spokojny tydzień czeka natomiast inwestorów na rynku długu, na którym notowania do końca przyszłego tygodnia powinny być ustabilizowane.

REKLAMA

- Sytuacja w regionie się stabilizuje, co oczywiście będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi notowań na rynku walutowym. Można przyjąć, że stopniowo złoty będzie się umacniał. Widzę potencjał dalszych wzrostów i kolejnym poziomem, o złamanie którego złoty będzie walczył jest 4,15/EUR - powiedział w rozmowie z PAP Paweł Gajewski, diler walutowy Banku Millennium.

Zdaniem Marka Cherubina z banku BPH, w najbliższym czasie, złoty nie zyska na tyle, aby przebić poziom 4,16/EUR.

"Utrzymują się dobre nastroje i o ile nic złotego się nie pojawi, to rynek na kolejnych sesjach będzie wracał do poziomów, które obserwowaliśmy przed początkiem konfliktu na linii Rosja-Ukraina. Nie powinniśmy jednak w najbliższym czasie zejść poniżej poziomu 4,16 wobec euro" - powiedział PAP Cherubin.

Dodał, że normalizacja sytuacji polityczno-społecznej na Ukrainie ma wyraźny wpływ na kursy walut w regionie.

"Od półtora tygodnia obserwujemy powolną stabilizację sytuacji. Złoty odrabia straty, przełamaliśmy już poziom 4,17 za euro" - powiedział Cherubin.

W ocenie Gajewskiego, oprócz uspokojenia nastrojów związanych z konfliktem geopolitycznym na Wschodzie, złotemu sprzyjają także dane makroekonomiczne.

"Przebiliśmy ważny poziom 4,18/EUR, teraz jesteśmy już o jeden grosz niżej. Złoty się umacnia, za główny czynnik takiego stanu rzeczy uważam stabilizację finansową w regionie. MFW przyznał dziś pożyczkę Ukrainie, co z pewnością uspokaja inwestorów i pokazuje, że powoli sytuacja normalnieje" - powiedział Gajewski.

"Także dane makroekonomiczne, które GUS opublikował na początku tygodnia wspierają notowania waluty. Potwierdzają one, że w gospodarce zaczyna się już ożywienie" - dodał.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w czwartek, że uzgodnił z Ukrainą udzielenie jej kredytu w wysokości 14-18 mld USD. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

We wtorek GUS podał, że sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 7,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm spadła o 0,6 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym rdr wzrosła o 6,2 proc., a mdm spadła o 1,4 proc. GUS podał również, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc. wobec 14,0 proc. w styczniu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA