PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Większość wskaźników polskiej gospodarki na plusie

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2015 12:56

W sierpniu poprawiła się większość wskaźników polskiej gospodarki, w tym dotyczących produkcji przemysłu, czy budowlano-montażowej i usług w transporcie - podał Główny Urząd Statystyczny w informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w sierpniu 2015 r.

REKLAMA

"W sierpniu br. w większości podstawowych obszarów gospodarki notowano poprawę dynamiki w porównaniu z obserwowaną w lipcu i w II kwartale. Umocnił się wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, częściowo pod wpływem czynników o charakterze sezonowym. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano jej spadek). Poprawiło się tempo wzrostu sprzedaży usług w transporcie" - napisano.

GUS wskazał, że nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach rosła natomiast sprzedaż detaliczna. Obserwowaliśmy też najwolniejszy od początku roku spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych - wyniósł on 0,6 proc. w skali rocznej.

"Wpłynęło na to m.in. ograniczenie tempa spadku cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz odzieży i obuwia. W większym stopniu niż przed miesiącem obniżyły się ceny towarów i usług związanych z transportem. Głębszy niż w poprzednich miesiącach był spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu i nieznacznie - produkcji budowlano-montażowej" - wyjaśnił GUS.

Zgodnie z komunikatem roczne tempo wzrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń nominalnych i realnych brutto w sektorze przedsiębiorstw było w sierpniu zbliżone do obserwowanego w lipcu br. Nominalne i realne emerytury i renty brutto w systemie pracowniczym rosły szybciej niż przed miesiącem, a rolników indywidualnych - wolniej.

"Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, podobnie jak w poprzednich okresach, było nieco wyższe niż przed rokiem. Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się do 10 proc. w końcu sierpnia br. Według wyników badania popytu na pracę w I półroczu br. utworzono więcej niż przed rokiem nowych miejsc pracy. Równocześnie obserwowano zmniejszenie skali likwidacji miejsc pracy.

"Produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu br. była wyższa niż przed rokiem o 5,3 proc. (po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym - o 3,6 proc.)" - zauważył GUS. Wzrosła produkcja we wszystkich sekcjach, w największym stopniu - w przetwórstwie przemysłowym. "Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu br. była o 4,8 proc. wyższa niż przed rokiem, w tym najbardziej wzrosła w podmiotach zajmujących się głównie budową budynków" - dodano. Po wyeliminowaniu sezonowości wzrost produkcji budowlano-montażowej wyniósł 3 proc.

  • 1
  • 2
  • windykator 2015-09-23 13:33:37
    Po 8 latach rządów mafii PO i PSL mamy: gigantyczną dziurę budżetową Kopacz, największe zadłużenie i dług publiczny ponad 1 bln zł (ukryty 3 bln zł), podniesiony wiek emerytalny, podniesione wszystkie możliwe podatki, zlikwidowane wszystkie ulgi, zrabowane oszczędności emerytów 150 mld zł, wyprzedany majątek narodowy, to co nam pozostało ?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA