PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wprowadzenie euro szansą dla Polski na sukces, ale pod pewnymi warunkami

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2014 13:27

Przyjęcie euro daje Polsce szansę na osiągnięcie sukcesu gospodarczego, ale sukces ten nie jest przesądzony. Aby go odnieść Polska musi wzmocnić swoją gospodarkę - wynika z raportu NBP Ekonomiczne wyzwania integracji Polski ze strefą euro.

REKLAMA

Członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Małgorzata Zaleska powiedziała w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami, że analiza pokazuje m.in., jak wzmocnić potencjał polskiej gospodarki, by po przystąpieniu do strefy euro było możliwe przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wzrost zamożności społeczeństwa.

"Generalnie stwierdzamy, że wstąpienie do strefy euro stwarza szansę osiągnięcia sukcesu. Nie daje takiej pewności, gdyż zależy to od tych dwóch głównych komponentów; jak ukształtuje się strefa euro i jak zostanie wzmocniony potencjał polskiej gospodarki" - powiedziała Zaleska. Podkreśliła, że raport nie odnosi się do kwestii geopolitycznych, czy prawnych, a jedynie ekonomicznych.

Zaleska mówiła m.in. o obawach związanych ze wzrostem cen po przyjęciu wspólnej waluty. Jej zdaniem tzw. efekt cappucinno (wzrost cen towarów i usług o niewielkiej wartości po zamianie lokalnej waluty na euro wynikający z zaokrąglania ich w górę) mógłby mieć miejsce w krótkim okresie po przyjęciu euro, ale z doświadczeń innych krajów wynika, że powinien mieć bardzo ograniczoną skalę. Z danych wynika, że ceny wzrosły o 0,1-0,2 pkt proc.

Jej zdaniem, po przystąpieniu do strefy euro dojdzie do konwergencji wynagrodzeń, czyli Polacy będą zarabiać więcej. Spadną stopy procentowe, więc kredyt będzie tańszy. "Z punktu widzenia pojedynczej osoby i społeczeństwa wydaje się, że są to efekty korzystne" - powiedziała. Zaznaczyła, że jeżeli nie będziemy przygotowani do niższych stóp procentowych, mogą one grozić narastaniem tzw. bąbli spekulacyjnych.

Ekonomista z NBP Michał Rubaszek przedstawiając raport przypomniał, że w 2009 r. NBP opracował obszerny dokument na ten sam temat, w którym stwierdzono, iż przyjęcie euro przyspieszy wzrost gospodarczy w Polsce oraz zamożność społeczeństwa. Raport tamten opracowywano jednak przed kryzysem finansowym, który boleśnie odczuła strefa euro. "Ten kryzys pokazał, że w przypadku gospodarek, zwłaszcza gospodarek peryferyjnych, przyjęcie euro może prowadzić do narastania (...) pewnej niestabilności makroekonomicznej" - powiedział Rubaszek.

"Nie można takiej okoliczności wykluczyć, dlatego mówimy teraz, że przyjęcie euro stanowi +aż+, ale +tylko+ szansę na przyspieszenia wzrostu gospodarczego i zamożności społeczeństwa" - powiedział ekonomista. Według niego ten drugi, alternatywny scenariusz jest możliwy o czym świadczy sytuacja, w której znalazły się niektóre kraje strefy euro.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA