PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce poszedł w górę

  • Autor: PAP
  • 22 paź 2014 16:19

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku na poziomie nieco wyższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

GUS podał, że w październiku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, rosną wartości wszystkich składowych wskaźnika syntetycznego, w największym stopniu w przemyśle. "W skali roku wzrastają składowe wskaźnika w budownictwie, handlu i usługach, a spada nieznacznie wartość składowej w przemyśle" - napisano w komunikacie.

Urząd statystyczny wyjaśnił, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w październiku oceniany jest korzystnie, podobnie jak we wrześniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są nieznacznie pozytywne, lepsze niż we wrześniu, natomiast jego przewidywania - negatywne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Diagnozy produkcji oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, wobec niekorzystnych opinii z września. Odpowiednie prognozy są również pozytywne, ale ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal spadać" - zauważył GUS.

Zgodnie z danymi GUS poprawę koniunktury w przetwórstwie sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Urząd podał, że bardziej negatywnie niż we wrześniu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat jest oceniany ogólny klimat koniunktury w budownictwie. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. "Utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego we wrześniu spadku cen robót budowlano-montażowych" - wyjaśniono.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 11 proc. firm, a jej pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak we wrześniu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny towarów będą rosnąć w niewielkim tempie, zbliżonym do zapowiadanego we wrześniu. Poprawę koniunktury zasygnalizowało 19 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 11 proc.). Pozostałe podmioty uznały, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA