PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji idzie w górę

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2015 09:13

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, który prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósł w lipcu o 0,3 pkt. - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Nie oznacza to jednak presji na wzrost cen.

REKLAMA

- Podobnie jak w poprzednim miesiącu wzrost był niewielki, jednak trwa już trzy miesiące z rzędu. W dalszym ciągu jednak wśród komponentów wskaźnika przeważają czynniki deflacyjne, a presja na ewentualny wzrost cen zarówno po stronie konsumentów jak i producentów jest bardzo słaba - podkreślili eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Ich zdaniem oczekiwania co do kierunku zmian cen wśród kadry menedżerskiej przedsiębiorstw produkcyjnych wskazują na nieznaczne zwiększenie w ostatnim miesiącu odsetka firm zamierzających w najbliższym czasie podnosić ceny. Wzrost cen planuje głównie branża paliwowa i przetwórstwa ropy naftowej, a także menedżerowie branży papierniczej.

Nieco inne oczekiwania mają konsumenci. "Ich oczekiwania inflacyjne w ostatnim czasie obniżyły się do nienotowanych w historii dotychczasowych badań poziomów" - ocenili eksperci BIEC. Dotyczy to zarówno wskaźników oczekiwań inflacyjnych publikowanych przez NBP, jak i wskaźników OECD dla Polski. "Tak niskim oczekiwaniom inflacyjnym wśród konsumentów sprzyjają sezonowe spadki cen żywności, zwłaszcza warzyw i owoców oraz dość powszechny mechanizm ekstrapolacji dotychczasowego trendu - konsumenci uważają, że skoro mamy deflację, to znaczy, że w przyszłości również ceny będą spadały" - dodano.

W analizie BIEC wskazano ponadto, że słabną czynniki kosztowe inflacji. "Wskaźnik cen surowców (Commodity Index IMF) obniżył się w stosunku do miesiąca poprzedniego i pozostaje na poziomie najniższym od 2009 roku. W czerwcu 2015 roku spadały ceny ropy, metali i żywności. Eksperci nie spodziewają się wzrostu cen surowców prócz corocznych wzrostów o charakterze sezonowym" - podkreślono.

- Pozostałe czynniki wpływające na inflację, a mające swe źródło w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz jednostkowe koszty pracy, działają w kierunku stabilizacji cen - zaznaczyli analitycy BIEC.

Eksperci zwrócili uwagę na stabilizację po stronie jednostkowych kosztów pracy. Poinformowali, że w ciągu ostatniego roku wzrosły one niewiele ponad 1 proc. Tak umiarkowany wzrost kosztów związanych z zatrudnionymi pracownikami wpływa - ich zdaniem - stabilizująco na kondycję finansową firm i zmniejsza chęć podnoszenia cen.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA