PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wynagrodzenie nominalne najwyższe w historii

  • Autor: bankier.pl
  • 21 sty 2015 15:52

W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, wynagrodzenie w grudniu 2014 r. wzrosło o 3,7 proc. Można to traktować jako pozytywną informację, ponieważ konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 3 proc. W sumie, na przestrzeni całego ubiegłego roku wynagrodzenie również wzrosło o 3,7 proc. w ujęciu rocznym - podał GUS.

REKLAMA

Raportowane przez GUS wynagrodzenie nominalne (4379,26 zł) było w grudniu najwyższe w historii i dopiero po raz szósty przebiło 4000 zł. Trzy z pięciu poprzednich przypadków przypadły właśnie na tradycyjnie najlepszy pod względem płac grudzień.

Zatrudnienie w grudniu wyniosło w liczbach bezwzględnych sięgnęło w ubiegłym miesiącu 5549,1 tys. co oznacza nieznaczny spadek względem listopada (5550,8 tys.). W porównaniu do grudnia 2013 r. przybyło 58 tys. zatrudnionych. To najlepszy wynik od 2011 r.

Należy pamiętać, że dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego.

Więcej mówiące o realiach polskiego rynku pracy dane o medianie wynagrodzeń GUS - niestety - publikuje co 2 lata. Ostatnie wydanie dotyczące stanu na październik 2012 r. ukazało się w grudniu ubiegłego roku. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r.", połowa pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywała do 3111,5 zł brutto, natomiast najczęstsze wynagrodzenie wynosiło 2189,11 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA