PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost gospodarczy w 2015 r. będzie niższy niż zakłada rząd

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2014 15:46

Wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie niższy niż zakłada rząd, deficyt sektora finansów publicznych może być wyższy niż przewiduje resort finansów, ale jego obniżenie poniżej 3 proc. PKB nie wydaje się zagrożone - tak RPP oceniła projekt budżetu na 2015 r.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej wskazała, że rząd założył w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2015 r., że tempo wzrostu gospodarczego w przyszłym roku wyniesie 3,4 proc. "W świetle ostatnich danych i dostępnych prognoz wzrosło prawdopodobieństwo, że wzrost gospodarczy na świecie, a w konsekwencji również w Polsce, ukształtuje się w przyszłym roku poniżej założeń przyjętych w uzasadnieniu (do projektu - PAP)" - napisano w dokumencie RPP. Zaznaczono, że opinia Rady opiera się na listopadowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przez NBP.

Według RPP głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w przyszłym roku będzie popyt krajowy. Natomiast wzrost inwestycji, na który także stawia rząd, może ukształtować się poniżej poziomu założonego przez resort finansów w projekcie budżetu (7,4 proc.). Problemem jest bowiem duża niepewność w gospodarce światowej, w szczególności w strefie euro, a także pogorszenie perspektyw globalnego popytu. Niższa dynamika inwestycji i gorsza koniunktura za granicą mogą się przyczynić do mniejszego - niż prognozuje rząd - wolumenu handlu zagranicznego.

"W świetle bieżących prognoz NBP, podobnie jak w uzasadnieniu (do projektu budżetu - PAP), tempo poprawy na rynku pracy ulegnie wyhamowaniu, a dynamika funduszu płac w gospodarce w 2015 r. będzie zbliżona do obserwowanej w roku bieżącym" - napisano. RPP zgadza się także z prognozami rządowymi dotyczącymi przyszłorocznej inflacji (rząd założył, że wyniesie 1,2 proc - PAP).

W opinii wskazano, że MF założyło w jesiennej notyfikacji fiskalnej, iż deficyt sektora finansów publicznych w tym roku zmniejszy się z 4 proc. PKB w 2013 r. do 3,3 proc. PKB w 2014 r. Poprawa ta będzie jednak w głównej mierze wynikała ze zmian przeprowadzonych w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Natomiast w przyszłym roku deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma zostać obniżony do poziomu 2,5 proc. PKB.

"W ocenie NBP ryzyko realizacji mniej korzystnego od założonego scenariusza makroekonomicznego może przełożyć się na nieco wyższy poziom deficytu finansów publicznych. Niemniej, obniżenie w 2015 r. deficytu sektora poniżej 3 proc. PKB, zgodnie z wymogami procedury nadmiernego deficytu, nie wydaje się zagrożone" - napisano w opinii RPP.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA