PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost PKB w '15 może być wyższy od zakładanego w budżecie

  • Autor: PAP
  • 06 maj 2015 13:10

Szef MF Mateusz Szczurek wyraził nadzieję, że tegoroczny wzrost gospodarczy będzie wyższy niż 3,4 proc. zapisane w ustawie budżetowej. Sprzyja temu poprawa na rynku pracy i lepsza sytuacja głównych gospodarek UE. Z drugiej strony przez deflację mamy niższe dochody z VAT - wskazał.

REKLAMA

Szczurek uczestniczył w środę w 11. ogólnopolskiej konferencji BGK dla JST. Jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, przy planowaniu budżetu zakłada się raczej konserwatywne wskaźniki. Jego zdaniem jest szansa na to, że w drugiej połowie roku gospodarka przyspieszy, co, poza lepszą sytuacją na rynku pracy, wiąże się z wyjątkowym jak na ostatnie lata "powrotem do normalności" w gospodarkach głównych krajów UE.

"Początek roku w gospodarce (polskiej-PAP) wygląda obiecująco. Co szczególnie cieszy, to że rynek pracy i poprawa na nim jest dobrze widoczna. Mimo deflacji odnotowujemy wzrost płac nominalnych i to całkiem pokaźny, rośnie zatrudnienie oraz spada bezrobocie" - powiedział minister. Wyjaśnił, że to pokazuje, iż za wzrostem gospodarczym w 2015 r. będzie stał raczej popyt wewnętrzny.

Szczurek zaznaczył, że wzrost dochodów gospodarstw domowych i realny wzrost PKB to jedna strona medalu. Niemniej - przyznał - z drugiej strony dla dochodów podatkowych znaczenie mają wskaźniki nominalne, a tu deflacja obniża dochody z VAT. "O ile wzrost gospodarczy jest równie silny albo nawet silniejszy od naszych oczekiwań budżetowych, to dochody z VAT-u są niższe" - poinformował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA