PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost PKB w 2014 r. wyniesie 3,3 proc., a w 2015 r. 3,8 proc

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2014 08:32

W tym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,3 proc., a w 2015 r. o 3,8 proc. - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Jego zdaniem w 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria wyjścia z procedury nadmiernego deficytu.

REKLAMA

Szczurek przedstawił główne założenia makroekonomiczne, które znalazły się w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). "Zostanie on przyjęty przez Radę Ministrów w przyszłym tygodniu" - poinformował minister. Powiedział, że MF szacuje w APK, iż wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 3,3 proc. i 3,8 proc. w 2015 r., a w kolejnych dwóch latach przekroczy 4 proc.

"Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za przyspieszenie wzrostu gospodarczego będzie wzrost popytu krajowego, chociaż jeszcze w 2014 r. oczekujemy pozytywnego wpływu eksportu netto na wzrost gospodarczy. Razem z szybszym wzrostem zobaczymy spadek bezrobocia. Oczekujemy, że według unijnych statystyk, obniży się ono poniżej 10 proc. w 2014 r., a 2017 r. spadnie poniżej 8 proc." - powiedział.

Wyjaśnił, że resort finansów oczekuje, iż inflacja średnioroczna wyniesie w tym roku 1,2 proc., a w następnych latach powoli będzie rosła do 2,5 proc.

"Według naszych szacunków (...) deficyt całego sektora finansów publicznych w zeszłym roku wyniósł 4,3 proc. PKB (dane te ma podać GUS w środę - PAP)" - powiedział. Zaznaczył, że jest to dużo niższa liczba niż w prognozach jesiennych Komisji Europejskiej, oczekiwaniach zimowych KE oraz wcześniejszych prognozach resortu finansów.

Szczurek powiedział, że w 2013 r. nastąpił wzrost deficytu budżetowego, co było spowodowane znaczącym spadkiem dochodów podatkowych. Wynikało to ze struktury wzrostu gospodarczego oraz spadku ściągalności podatków.

"Oczekujemy w tym roku nadwyżki (w wyniku sektora finansów publicznych - PAP) według metodologii ESA'95 w wysokości 5,8 proc. PKB, chociaż coraz częściej myślimy w kategorii ESA 2010, czyli nowej metodologii (liczenia deficytu; nie uwzględnia ona zmian dot. OFE - PAP) wchodzącej w życie pod koniec tego roku. Według tych statystyk deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,5 proc. PKB" - poinformował.

"W 2015 r. deficyt według ESA 2010 wyniesie 2,7 proc. PKB, a więc Polska spełni wymagania KE i pozwoli to na wyjście z procedury nadmiernego deficytu" - podkreślił.

W zimowych prognozach z lutego 2014 r. Komisja Europejska wskazała, że polski sektor finansów publicznych według metodologii ESA95, po deficycie 4,4 proc. PKB w 2013 r., w 2014 r. wykaże nadwyżkę 5,0 proc., a w 2015 r. deficyt 2,9 proc. PKB. KE zaznaczyła, że bez zmian w OFE deficyt w tym roku wyniósłby 3,8 proc., a w przyszłym 3,5 proc. PKB.

Rząd powinien przesłać program konwergencji do końca kwietnia do Komisji Europejskiej. Przygotowanie programu konwergencji i jego coroczna aktualizacja są elementem procesu nadzoru budżetowego w UE i obowiązkiem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej spoza strefy euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA