PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost PKB w II kwartale powinien przekroczyć 3 proc.

  • Autor: PAP
  • 14 lip 2014 14:54

Wicepremier Janusz Piechociński ocenia, że wzrost gospodarczy w II kwartale 2014 r. przekroczy 3 proc., mimo skumulowania się w tym okresie efektów niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej na wschodzie.

REKLAMA

- To powinno być ponad 3 proc. - powiedział w poniedziałek Piechociński dziennikarzom, pytany o prognozę wzrostu gospodarczego dla II kwartału.

W I kwartale wzrost PKB wyniósł 3,4 proc. Wicepremier podkreślał jednak, że w II kwartale 2014 r. kumulowały się negatywne efekty związane z sytuacją na wschodzie i przekierowywanie się polskiego eksportu z tego obszaru na inne kierunki. - Trzeba pamiętać o destabilizacji nie tylko gospodarki ukraińskiej, ale też o pogorszeniu się koniunktury w gospodarce rosyjskiej, o spadku wartości rubla, dostępności do walut, +wywianiu+ na niespotykaną dotąd skalę rezerw walut z Rosji, niepewności i wycofywania się inwestorów - mówił Piechociński.

Jego zdaniem, te zjawiska pokazują, że gospodarka "nie znosi emocji politycznych, niepokojów albo - co gorsza - zagrożeń militarnych".

"Jestem przekonany, że ten rok będzie wyjątkowo dobry. Jeśli będziemy ambitnie realizować i na poziomie polityki i na poziomie administracji i przedsiębiorczości nasze cele i zamierzenia, to osiągniemy dużo więcej niż w prognozie budżetowej i wzrost powinien być bliżej 3,5 proc." - dodał Piechociński.

W ustawie budżetowej na 2014 r. rząd zapisał wzrost na poziomie 2,5 proc., co - zdaniem wielu ekonomistów - było bardzo ostrożną prognozą. Już na początku roku minister finansów Mateusz Szczurek nie wykluczał, że wzrost sięgnie 2,9 proc., a niektórzy ekonomiści mówią nawet o możliwości przekroczenia 3,5 proc. W 2013 r. wzrost PKB wyniósł 1,6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA