PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost podatków od nieruchomości w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2015 11:16

Wzrost podatków od nieruchomości w Kielcach Fot. Fotolia

Od początku 2016 r. zmienią się stawki niektórych opłat i podatków lokalnych w dużych miastach woj. świętokrzyskiego. Większe podatki od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Kielc i Skarżyska-Kamiennej. W Starachowicach podrożeje odbiór śmieci, tańsze będzie odprowadzanie ścieków.

REKLAMA

Jedynie w Ostrowcu Świętokrzyskim opłaty pozostaną bez zmian.

W Kielcach podatki od nieruchomości zmienią się dla osób fizycznych po raz pierwszy od 2009 r., a dla przedsiębiorców - od 2012 r.

Władze stolicy regionu planowały zastosowanie od 2016 r. maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. Zmiany miały uzupełnić przyszłoroczny budżet Kielc o 11 mln zł. Radni zgodzili się jednak na stawki mniejsze o 30 proc. niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

W myśl zapisów przyjętej w listopadzie uchwały nowa opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą wyniesie 0,83 zł od metra kw. (proponowano 0,89 zł, stawka w 2015 r. - 0,76 zł), a za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności - 22,30 zł (proponowano 22,86 zł, poprzednia stawka - 20,36 zł).

Szpitale, tak jak do tej pory, będą płaciły niższe w stosunku do podmiotów prowadzących inną działalność medyczną stawki podatków od nieruchomości. Także rzemieślnicy zachowają ulgi: będą płacili o połowę mniej niż pozostali przedsiębiorcy.

Stawka podatku dla budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł (propozycja to 0,75 zł, stawka w 2015 r. - 0,59 zł) za metr kw.

Skarbnik miasta Barbara Nowak argumentowała podwyżkę koniecznością finansowania przez samorząd dodatkowych zadań z zakresu pomocy społecznej i edukacji.

Nowością jest zniesienie w mieście od 2016 r. obowiązku wnoszenia opłaty z tytułu posiadania psa, co kosztowało rocznie podatnika 45 zł.

Samorząd Kielc nie planuje zmian w podatkach od środków transportu i opłatach za wywóz śmieci - w przypadku odpadów mieszkańcy nadal będą płacili 9,5 zł za wywóz śmieci segregowanych i 12 zł za śmieci niesegregowane (miesięcznie od osoby).

W 2016 r. nie są przewidywane też zmiany stawek opłat za czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w stolicy regionu - maksymalne stawki wynoszą odpowiednio 4,5 zł i 1,2 zł za m kw. Nie planuje się też zmian cen biletów komunikacji publicznej - najtańszy, jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 zł.

Także zarząd Wodociągów Kieleckich nie planuje wprowadzać w 2016 r. nowej taryfy. Obecna obowiązuje od lutego 2015 r., a przykładowe stawki dla mieszkańców wynoszą: w przypadku użytkowania wody - 3,63 zł za metr sześc., a odprowadzania ścieków - 5,79 zł zł za metr sześc. (brutto).

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA