PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagraniczne firmy zainwestują w tym roku 6 mld euro

  • Autor: PAP
  • 05 cze 2014 13:11

Saldo napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) po pierwszym kwartale br. było dodatnie i wyniosło 1mld 839 mln euro, wobec salda w wysokości 182 mln euro w tym samym okresie 2013 r. - wynika z wyliczeń resortu gospodarki.

REKLAMA

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski wyjaśnił w czwartek PAP, że wyliczenia Ministerstwa Gospodarki nie są niespodzianką. Podobne sygnały - jak mówił - płynęły z niedawnych danych Narodowego Banku Polskiego dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

"2013 rok był trudny dla Polski, a także wielu rynków wschodzących pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Inwestycje te spadły na wielu rynkach wschodzących. Polska należała do grupy tych krajów, gdzie napływ kapitału był mniejszy. To było związane przede wszystkim z pogorszeniem koniunktury w 2013 roku i z jeszcze trwającą w ubiegłym roku recesją w strefie euro" - podkreślił.

"Z naszych analiz wynika, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne napływające do Polski są dość istotnie powiązane z koniunkturą w strefie euro. Jeżeli ona się poprawia, a zaczyna się poprawiać, to ma to przełożenie na napływ długoterminowego kapitału. Dlatego oczekuję, że 2014 r. zamknie się wzrostem BIZ w Polsce" - zaznaczył Borowski.

Główny ekonomista banku Credit Agricole spodziewa się, że w całym 2014 r. zagraniczne firmy zainwestują w Polsce 6 mld euro. Przypomniał, że w 2013 r. wycofały one z naszego kraju inwestycje wynoszące 4 mld 475 mln euro.

W ubiegłym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) zakończyła 53 projekty o łącznej wartości 902,5 mln euro. Przedsiębiorcy obsługiwani przez Agencję zadeklarowali powstanie prawie 19 tys. miejsc pracy. Dominowały inwestycje w outsourcingowe centra biznesowe oraz w branży motoryzacyjnej.

Z danych PAIiIZ na koniec kwietnia br. wynika, że od początku 2014 r. 17 inwestorów zagranicznych zdecydowało się ulokować kapitał w Polsce o łącznej wartości 1 mld 244 mln euro. W efekcie zaplanowanych inwestycji zostanie utworzonych 4 tys. 733 nowych miejsc pracy.

Na koniec kwietnia br. PAIiIZ prowadziła w sumie 152 projekty inwestycyjne o łącznej wartość 3 mld 341 mln euro, które mogą stworzyć w przyszłości 31 tys. 754 nowych miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA