PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zagrożenie "grexitem" uderza w złotego

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2015 17:45

Sytuacja związana z Grecją powoduje, że nastroje wśród inwestorów nie należą do najlepszych, a to odbija się negatywnie na walutach rynków wschodzących. w tym na złotym - oceniają analitycy. Przed godz. 17 euro kosztowało 4,16 zł, dolar 3,65 zł, a frank 3,98 zł.

REKLAMA

Analityk DM BOŚ Konrad Ryczko wskazał, że w trakcie czwartkowej sesji złoty osłabiał się na większości walut, równocześnie zyskując względem dolara amerykańskiego. "Była to pochodna wczorajszego posiedzenia Fed, które wbrew obawom rynku nie przyniosło zarysowania bardziej jastrzębiego stanowiska szefowej Rezerwy Janet Yellen. W konsekwencji dolar znalazł się pod presją, a na rynkach bazowych obserwowaliśmy odreagowanie na cenach obligacji, co również przełożyło się na mocniejszy polski dług" - mówił analityk.

Z kolei analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski ocenił, że na nastroje inwestorów cały czas największy wpływ ma nierozwiązana sytuacja Grecji dotycząca udzielenia jej wsparcia finansowego. "Dzisiejsze doniesienia ze szczytu Eurogrupy wskazywały na raczej małe szanse porozumienia, dlatego też na rynkach finansowych panowały słabe nastroje. Spadały główne indeksy europejskich giełd oraz osłabiały się waluty naszego regionu, w tym złoty" - stwierdził.

"Jeżeli dziś znów nie uda się wypracować kompromisu, rynkowa awersja do ryzyka powinna zostać podtrzymana, a co za tym idzie - słabość złotego. Tym samym nie można wykluczyć, że notowania par euro/złoty i frank/złoty tydzień zakończą w okolicach szczytów z końca maja, czyli odpowiednio: 4,19 i 4,01" - dodał.

Zdaniem Zajkowskiego podczas czwartkowej sesji złotemu nie pomogły również dane z krajowej gospodarki. "Co prawda sprzedaż detaliczna oraz inflacja cen producenckich za maj wypadły mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami, jednak sporym rozczarowaniem okazał się odczyt produkcji przemysłowej. Dane te mogą chłodzić oczekiwania na wcześniejsze niż w drugiej połowie przyszłego roku podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej" - stwierdził analityk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA