PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zatory płatnicze problemem polskiej budowlanki

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2015 17:05

Zatory płatnicze problemem polskiej budowlanki Fot. Fotolia

48 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problem z terminowym odzyskiwaniem należności od klientów; dotyczy to przede wszystkim mikro przedsiębiorstw, oraz firm budowlanych i produkcyjnych - wynika z listopadowego raportu BIG InfoMonitor nt. Indeksu Zatorów Płatniczych BIG.

REKLAMA

W listopadzie wartość Indeksu Zatorów Płatniczych BIG wyniosła 3 pkt. W poprzedniej edycji raportu wyniósł 12,6 pkt (maj 2015). "Wskaźnik odzwierciedla nie tylko faktyczny stan opóźnień w płatnościach, ale w dużym stopniu również ocenę samego zjawiska, a ta okazała się wyjątkowo krytyczna w obecnej fali badania" - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Jak dodał, duża obniżka Indeksu wynika w głównej mierze z faktu, że po raz pierwszy w badaniu uwzględniono mikro przedsiębiorców.

W podziale według wielkości firm Indeks dla mikroprzedsiębiorstw ukształtował się na poziomie 1,5 pkt., dla małych firm - 7,3 pkt., a dla dużych - 10,1 pkt. W raporcie dokonano także podziału ze względu na branże, w jakich funkcjonują firmy: usługi, handel, budownictwo oraz produkcja. Najgorszy wskaźnik prezentuje sektor budowlany - jest to -3,5 pkt.

Indeks Zatorów Płatniczych BIG (wcześniej Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej BIG) przyjmuje wartości z zakresu od 100 do -100. Im Indeks jest niższy tym ocena bezpieczeństwa działalności gospodarczej wśród firm posiadających zatory płatnicze jest gorsza.

Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor przeciętna kwota przeterminowanych o ponad 60 dni należności wynosi 41,6 tys. zł. W mikro firmach zadłużenie kontrahentów wynosi ponad 35 tys. zł, w małych firmach - ponad 50 tys. zł, a w firmach średnich - 90 tys. zł.

Skutki zatorów najmocniej odczuwają firmy w sektorach budowlanych (67 proc.) oraz produkcyjnych (56 proc.). Najwięcej pieniędzy nie wpływa na czas do firm budowlanych - 67,4 tys. zł (zadłużenie 60 dni). Opóźnienia w płatnościach w tej branży są, jak deklarują przedstawiciele firm budowlanych, zjawiskiem cyklicznym powiązanym z koniunkturą gospodarczą. W pozostałych branżach jest to stały element rzeczywistości.

92 proc. firm postrzega nieterminowe regulowanie płatności przez kontrahentów jako poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej. "Z powodu zatorów płatniczych firmy tracą też przychody, ograniczają rozwój i zatrudnienie, a także ponoszą dodatkowe koszty finansowania" - wskazał wiceprezes BIG InfoMonitor. "Poprawiająca się koniunktura gospodarcza nie zawsze jest w stanie zrekompensować to przedsiębiorcom. Na tle lepszej sytuacji gospodarczej widoczna jest ostra konkurencja, obniżka marż i presja wzrostu płac - firmy muszą podejmować więcej zleceń" - dodał Hildebrand.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA