PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zawirowania na rynkach uderzyły w euro

  • Autor: PAP
  • 20 paź 2014 16:00

Skala zawirowań na rynkach finansowych w ubiegłym tygodniu była tak duża, że ekonomiści na razie nie potrafią tego wyjaśnić, jest to zapewne wynik znacznego osłabienia strefy euro - głosi poniedziałkowy raport instytutu Bruegel.

REKLAMA

Według "Financial Times" taka zmienność rynku jest złowieszcza.

Zmienność rynku w ubiegłym tygodniu była dla wszystkich zaskoczeniem, a inwestorzy uciekali do bezpiecznych aktywów w takim stopniu, że "po prostu nie można tego zjawiska zamieść pod dywan", ponieważ ostatni raz działo się to na taką skalę w 2008 roku - pisze specjalizujący się w makroekonomii komentator "FT" Gavyn Davies.

Określa on tę zmienność jako "złowieszczą". W jego opinii rynki zaczęły reagować tak, jakby "świat miał się stoczyć w recesję".

Jeden z dyrektorów inwestycyjnych zarządzającej aktywami firmy Amundo Gestion Loic Becue przyznaje w rozmowie z dziennikiem finansowym "Les Echos", że rynki finansowe "otarły się o katastrofę, gdy zaczęły się masowe wyprzedaże". Trudno jednak - jego zdaniem - przewidzieć, czy ten tydzień przyniesie "zdecydowaną ulgę" i koniec zawirowań.

Gwałtowna huśtawka zaczęła się w środę, gdy w ciągu kilku godzin rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich (tzw. treasuries), uznawanych za najbardziej płynne i najbezpieczniejsze papiery świata, spadła z 2,21 proc. do 1,86 proc. Taka zmienność i "ucieczka ku aktywom +wolnym od ryzyka+ zdarza się zazwyczaj podczas gwałtownych spadków najważniejszych indeksów", co towarzyszy niepokojącym wydarzeniom geopolitycznym, albo jest oznaką nachodzącej recesji - wyjaśnia Davies.

W piątek, po dwóch "czarnych dniach" na giełdach - jak je określił "Le Figaro" - członek rady Europejskiego Banku Centralnego Benoit Coeure powiedział, że publikowane ostatnio dane makro z regionu nie są dobre, ale zapewnił, że EBC w ciągu najbliższych dni rozpocznie skup aktywów i jest zobowiązany do podejmowania dodatkowych działań, jeśli będzie to konieczne.

Zdaniem analityków sygnały takie pomogły rynkom, które w piątek odrobiły nieco straty; jednak w poniedziałek przed południem notowania na europejskich giełdach znów zaczęły spadać.

Brytyjski indeks FTSE spadł o 1 proc., niemiecki DAX o 1,4 proc. a francuski CAC 1,3 proc.

Wyprzedaż w ubiegłym tygodniu była wyrazem obaw inwestorów o kondycję europejskiej gospodarki, zbyt niską inflację w strefie euro i negatywny wpływ tych zjawisk na rynek amerykański właśnie w tym niefortunnym momencie, gdy bank centralny, czyli Fed zapowiedział, że wycofuje się z operacji masowego skupowania aktywów (luzowania ilościowego) i zamierza - w przyszłym roku - podnieść stopy procentowe.

"FT" wylicza też inne niepokojące sygnały - inwestorzy skupują niemieckie 10-letnie Bundy, których rentowność spadła do 0,84 proc., a rentowność obligacji Grecji od kilku dni utrzymuje się na niebezpiecznym poziomie ok. 8 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA