PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zbliżają się problemy na rynkach finansowych?

  • wnp.pl
  • 19 sty 2015 17:06

Świat wkracza w 2015 r. pod znakiem dramatycznych zmian w zakresie polityki gospodarczej i pieniężnej i będzie musiał stawić czoła bezprecedensowej liczbie czynników ryzyka geopolitycznego. Należy się spodziewać, że kulminacja chaosu na rynkach nastąpi już w pierwszym kwartale 2015 r. - wynika z najnowszej prognozy analityków Saxo Banku.

REKLAMA

Według analityków Saxo Bank, światowa gospodarka i polityka pieniężna odnotowują obecnie bezprecedensowe turbulencje i muszą się zmierzyć z istotnymi czynnikami ryzyka geopolitycznego, które mogą jeszcze bardziej zyskać na znaczeniu po spadku cen ropy poniżej poziomu 60 dolarów. Inflacja znajduje się na najniższym od kilkudziesięciu lat poziomie, mimo iż polityka pieniężna w większości gospodarek rozwiniętych jest wyjątkowo luźna, a w gospodarkach wschodzących sztywna; jedynym bankiem centralnym spośród gospodarek rozwiniętych, który zgodnie z przewidywaniami może wkrótce (najprawdopodobniej w połowie roku) rozpocząć usztywnianie polityki pieniężnej, jest amerykańska Rezerwa Federalna. Równocześnie spready kredytów znajdują się poniżej poziomu referencyjnych stóp procentowych i rentowności, a zmienność plasuje się nadal w okolicach historycznych minimów.

Przywrócenie równowagi w gospodarce światowej w 2015 r. wymagać będzie znalezienia przeciwwagi dla spowolnienia na rynkach wschodzących, walki z deflacją oraz rozwiązania problemu rosnącej relacji długu do PKB.

Steen Jakobsen, główny ekonomista w Saxo Bank, jest zdania, że ostatecznie w 2015 r. linia najmniejszego oporu obejmować będzie osłabienie dolara, stabilne lub nieco wyższe ceny energii oraz niezmienione stopy procentowe, mimo iż trendy zaobserwowane w 2014 r. wskazują, że kulminacja zaburzeń na rynkach nastąpi w pierwszym kwartale, ponieważ EBC może podjąć dramatyczną w skutkach decyzję o rozpoczęciu nowego programu luzowania ilościowego.

Na rynkach walutowych w 2015 r. wystąpią znaczne wahania. Najbardziej prawdopodobnym trendem będzie nie tyle mocniejszy, ile raczej słabszy dolar amerykański, mimo iż Saxo Bank przewiduje dalsze umacnianie się tej waluty w pierwszym kwartale i możliwość kolejnej wojny walutowej, w szczególności w Azji. Główne zalecenia dla inwestorów walutowych Saxo Bank na pierwszy kwartał 2015 r. to zajmowanie długich pozycji w parze USD/CHF zabezpieczające przed ewentualnym przyjęciem w marcu przez Swiss National Bank karnych ujemnych stóp procentowych. Zaleca się także sprzedaż w parze CNY/USD, a ostatecznie również w parze CNY/JPY, aby zabezpieczyć się przed możliwą dewaluacją chińskiej waluty, w efekcie której Chiny eksportowałyby deflację na cały świat.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA