PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty coraz mocniejszy

  • Autor: PAP
  • 06 cze 2014 18:53

Złoty w piątek się umacniał, ale nie powinien jednak przebić poziomu 4,10 za euro - wskazują specjaliści. Ich zdaniem polskiej walucie służy czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego.

REKLAMA

"Złoty się umacnia. Było to widać parę dni przed decyzją EBC i po decyzji" - powiedział PAP analityk rynku walutowego z Biura Strategii Rynkowych PKO Banku Polskiego Jarosław Kosaty. "Natomiast wydaje się, że w najbliższych tygodniach ten trend może się odwrócić i powrócimy powyżej poziomu 4,16. Umacniający się złoty, w kontekście słabnącej stopniowo inflacji, może powodować wzrost oczekiwań odnośnie korygujących obniżek stóp NBP, w efekcie czego ten ruch może zostać +zoffsetowany+" - mówił.

Zwrócił również uwagę m.in. na stały trend pogarszających się danych z Chin, gorszą sytuację rynków wschodzących, a także rosnące oczekiwania na obniżki stóp w Polsce. Jego zdaniem to czynniki, które stopniowo będą przywracać złotego do poziomu 4,16 w ciągu kilku tygodni.

"Uważam, że przebicie 4,10 jest mało prawdopodobne. Raczej powinniśmy się odbić od tego poziomu. Będziemy szukali momentu, gdzie ta tendencja aprecjacyjna może się odwrócić" - powiedział.

W jego opinii decyzja EBC - wbrew pozorom - wcale nie jest tak pozytywna dla walut naszego regionu. "LTRO jest ukierunkowane na rynek kredytowy. Trudno oczekiwać silnego, bezpośredniego napływu kapitału na nasze rynki. W tym momencie mamy do czynienia z psychologicznym efektem obniżek stóp przez EBC - szybki ruch po szybkich posunięciach. To wszystko nie powinno mieć jednak długoterminowego przełożenia. Nie widzę potencjału do silnej aprecjacji. W przyszłym tygodniu, jeśli inflacja okaże się niższa od konsensusu, zaczną narastać oczekiwania na obniżki stóp i część tego ruchu może zostać skorygowana" - ocenia Kosaty.

EBC obniżył w czwartek referencyjną stopę procentową o 15 pb do 0,10 proc. Stopa oprocentowania depozytów została obniżona o 10 pb i wynosi minus 0,10 proc. Stopa kredytu została obniżona o 35 pb do 0,40 proc.

Dodatkowo szef EBC Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu banku zapowiedział, że EBC planuje początkową wartość ukierunkowanego LTRO (TLTRO) na 400 mld euro przy zapadalności do 2018 r. Program zostanie wdrożony w dwóch etapach: we wrześniu i grudniu 2014 r. banki będą mogły pożyczyć od EBC do 7 proc. łącznej sumy kredytów udzielonych na rzecz niefinansowych podmiotów sektora prywatnego, z wyłączeniem kredytów mieszkaniowych. Celem działań EBC jest stworzenie zachęt dla banków komercyjnych do zwiększenia akcji kredytowej oraz przeciwdziałanie ryzyku deflacji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA