PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty lekko słabnie

  • Autor: PAP
  • 23 lut 2015 17:22

Początek tygodnia nie przyniósł większych ruchów na wycenie złotego, który nieznacznie osłabiał się wobec zagranicznych walut. Ok. godz. 16.50 za euro płacono prawie 4,18 zł, za dolara 3,69 zł, za franka 3,88 zł.

REKLAMA

W ocenie analityka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrada Ryczko, rynek dość chłodno przyjął podpisaną w piątek umowę Grecji z wierzycielami ze Strefy Euro, zapewniającą czteromiesięczne finansowanie.

"Inwestorzy świadomi są, że aby porozumienie doszło do skutku Grecja musi dodatkowo przedstawić plan kolejnych reform, który zatwierdzony zostanie m.in. przez Niemcy. W konsekwencji jesteśmy bliżej osiągnięcia trwalszego porozumienia, jednak temat Hellady nie zniknie z centrum zainteresowania rynków" - uważa Ryczko.

Dodał, że w Polsce natomiast trwa oczekiwanie na marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, gdzie oczekuje się, iż RPP zdecyduje się na obniżki stóp procentowych o 25-50 pb.

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski również wskazywał, że złoty rozpoczął tydzień od lekkiego osłabienia.

"Euro podrożało do 4,17 a dolar do 3,69. Notowania jednak pozostały w przedziałach wahań z ostatnich kilkunastu dni. Przy poziomie z piątkowego zamknięcia pozostał natomiast kurs franka (3,89)" - powiedział analityk DM mBanku.

W jego ocenie, niskiej zmienności sprzyjał brak odczytów ważniejszych danych makroekonomicznych ze świata oraz z rodzimej gospodarki, jak również oczekiwanie na zakończenie sprawy Grecji. "W piątek co prawda przyjęty został wniosek o przedłużenie pomocy o kolejne cztery miesiące, dziś jednak grecki rząd przedstawić ma szczegóły planowanych reform, które również muszą uzyskać aprobatę Eurogrupy" - dodał.

Zdaniem Zajkowskiego, w najbliższych dniach oczekiwania na przyszłotygodniową obniżkę stóp procentowych ze strony RPP mogą lekko osłabiać złotego.

"W tej sytuacji możliwy jest ponowny wzrost kursu EUR/PLN do 4,20, a CHF/PLN do 3,93. O losach pary USD/PLN zdecydować powinno jutrzejsze wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, która w Kongresie przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej. Jeżeli wyrazi ona optymizm co do sytuacji w amerykańskiej gospodarce oraz zasugeruje możliwość podwyżki stóp procentowych w czerwcu tego roku, dolar powinien zyskiwać na wartości, a kurs USD/PLN rosnąc w kierunku 3,73" - przekazał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA