PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty mocniejszy

  • Autor: PAP
  • 24 wrz 2015 17:31

Złoty mocniejszy Fot. Fotolia

Podczas czwartkowego handlu złoty pozostawał pod presją wobec euro oraz szwajcarskiego franka, równocześnie kontynuując umocnienie w relacji do dolara oraz brytyjskiego funta - ocenił analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko.

REKLAMA

Ok. godz. 16.25 euro kosztowało 4,23 zł, dolar 3,75 zł, a frank 3,87 zł.

"Ruchy te były pochodną wydarzeń z szerokiego rynku, gdzie euro i dolar kontynuował wczorajszą zwyżkę (wzrost EUR, spadek USD), a nastroje wokół rynków wschodzących pozostawały negatywne. Równocześnie warto wspomnieć o udanej aukcji długu Ministerstwa Finansów, gdzie resort uplasował pakiet 6,1 mld PLN długu na ofercie podstawowej oraz 1,1 mld PLN w przetargu dodatkowym" - wskazał Ryczko.

Analityk domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski zaznaczył że notowania złotego poruszały się w czwartek w ślad nastrojów na rynkach światowych, a te - jak podkreślił - były bardzo słabe.

"Wysoką awersję do ryzyka widać było w spadkach europejskich indeksów giełdowych, drożejących obligacjach i umacniających się walutach tzw. +bezpiecznych przystani+, jak euro i frank, kosztem walut bardziej ryzykownych, jak polski złoty. Sytuacja ta przełożyła się na wzrost kursu EUR/PLN do 4,23, a CHF/PLN do 3,87. Słabszy dziś natomiast pozostawał amerykański dolar, co pozwoliło na spadek kursu USD/PLN o ok. jeden grosz, do 3,75" - wskazał Zajkowski.

Zajkowski zaznaczył, że w ostatnich dniach dominującym tematem na rynkach finansowych jest skandal Volkswagena, który fałszował wyniki testów emisji spalin.

"W czwartek oliwy do ognia dodała informacja, że w niektórych modelach BMW emisja szkodliwych substancji jedenastokrotnie przekracza europejskie normy. Niepewność związana z liczbą firm stosujących podobne praktyki oraz ze skalą negatywnych skutków tej sprawy, w kolejnych dniach może podtrzymywać rynkową awersję do ryzyka, a co za tym idzie osłabiać złotego" - podkreślił Zajkowski.

Tym samym - jego zdaniem - kurs EUR/PLN może rosnąć w kierunku 4,24 - 4,25, a CHF/PLN do 3,89. "Niepokoje na rynkach obniżają prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA, a co za tym idzie osłabiają dolara. O tym jednak, czy w kolejnych dniach tracił on będzie na wartości, w dużej mierze zdecydować powinny słowa szefowej amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która w czwartek wieczorem rozpocznie swoje wystąpienie" - dodał.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA