PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty stracił wobec zagranicznych walut

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2015 17:42

Początek tygodnia przyniósł lekki spadek krajowej waluty wobec zagranicznych walut, złoty najmocniej tracił wobec dolara amerykańskiego, przejściowo zniżkując nawet o ok. 0,5 proc. - ocenił analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko.

REKLAMA

"Wśród krajowych czynników działających na niekorzyść PLN warto w poniedziałek wymienić słabe dane dotyczące bilansu handlowego za lipiec, gdzie deficyt obrotów bieżących wyniósł 1,66 mld EUR wobec oczekiwanych 850 mln EUR. Negatywne zaskoczenie było w dużej mierze wynikiem znacznego spowolnienia dynamiki eksportu, co powiązać można ze spadkiem eksportu na Ukrainę, Rosję czy sytuację w Chinach" - wskazał Ryczko.

Zaznaczył, że kolejne dni przyniosą szereg krajowych publikacji makroekonomicznych. Jednak - jego zdaniem - kluczowym czynnikiem pozostaje FED i to od wydarzeń zza oceanu zależeć będzie sentyment wokół walut EM oraz PLN.

Również w ocenie analityka domu maklerskiego mBanku Kamila Maliszewskiego początek tygodnia przyniósł niewielkie osłabienie złotego. "Zarówno w przypadku złotego jak i najważniejszej obecnie gospodarki czyli Stanów Zjednoczonych, kluczowe informacje poznamy w dalszej części tygodnia i wtedy też mogą pojawić się na rynku większe wahania" - wskazał ekspert.

Jego zdaniem ze względu na pogorszenie się sentymentu na rynkach po gorszych od oczekiwań danych z Chin, które poznaliśmy w nocy, lekkie osłabienie złotego nie powinno nikogo dziwić.

"Notowaniom EUR/PLN nie pomogły w poniedziałek także dane o saldzie obrotów bieżących z Polski, które pokazały zdecydowanie większy od oczekiwań deficyt. Jego przyrost wynikał ze wzrostu eksportu, który notuje rekordowe poziomy, co pokazuje, że kondycja popytu ze strony konsumentów jest ciągle bardzo dobra, gorzej radził sobie natomiast eksport, który napotyka na pewne trudności w globalnej gospodarce" - zaznaczył Maliszewski.

Jak dodał większe znaczenie dla notowań złotego powinny mieć jednak dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, które poznamy w dalszej części tygodnia.

"Najwięcej będzie jednak zależało on czwartkowej decyzji FED, która może wpłynąć na nastawienie inwestorów do rynków wschodzących. Podwyżka stóp procentowych, która byłaby uznana za sporą niespodziankę mogłaby osłabić złotego zarówno w stosunku do dolara jak i euro. Jeżeli jednak stopy pozostaną bez zmian pojawią się szansę na spadki EUR/PLN poniżej 4,20 i utrzymanie się USD/PLN w okolicach 3,70" - podkreślił analityk.

Wskazał, że w kontekście CHF/PLN największe znaczenie dla rynków powinna mieć czwartkowa decyzja Banku Szwajcarii. "Wydaje się, że ze względu na silne osłabienie z ostatnich tygodni obecnie rynek będzie konsolidował się powyżej okolic 3,80" - dodał Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA