PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty umocnił się wobec dolara

  • Autor: PAP
  • 10 kwi 2014 18:08

10.kwietnia br. złoty umocnił się wobec dolara, pozostawał stabilny względem innych głównych walut. Około godz. 17,30 dolara wyceniano na 3 zł (choć w nocy ze środy na czwartek kurs dolara zszedł nawet poniżej tego poziomu), euro na 4,17 zł, a franka na 3,42 zł - informuje PAP.

REKLAMA

Mateusz Adamkiewicz z Domu Maklerskiego X-Trade Brokers ocenił w popołudniowym komentarzu walutowym, że polski złoty od wielu tygodni pozostaje bardzo stabilny i mocny. - Dziś po raz pierwszy od kilku miesięcy obserwowaliśmy próbę zejścia poniżej równego poziomu 3 zł za dolara, ale na razie kupujący stracili nieco sił. Przy wysokim kursie EUR/USD kolejny atak na 3 zł nie jest wykluczony, ale wydaje się, że USD/PLN nie powinien na długo pozostać na takich poziomach - uważa Adamkiewicz.

Wyjaśnił, że amerykański bank centralny Fed nie określił kiedy będzie podwyższał stopy procentowe po zakończeniu programu QE3 (skupu obligacji), a z zapisu posiedzenia FOMC (Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku) wynikało, że za podwyższeniem prognoz dla amerykańskiej gospodarki niekoniecznie powinny iść oczekiwania w stosunku do polityki monetarnej. Efektem była duża przecena dolara podczas środowej sesji.

Dziś dolar przestaje tracić, a to głównie za sprawą dobrych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych złożyło 300 tys. osób - najmniej od 2007 roku. Jest to czytelny sygnał poprawy na rynku pracy USA, dlatego oczekiwania względem zaciskania polityki monetarnej przez Fed nie powinny się zmieniać i nadal będą oczekiwane kolejne cięcia programu QE3 - wyjaśnił.

Zdaniem Adamkiewicza kurs USD/PLN ma szanse na krótkoterminowe zejścia poniżej 3,00, ale - według niego - będą to raczej okazje do zajmowania pozycji długich (gra na wzrosty) na tym instrumencie. Jego prognoza zakłada, że do końca drugiego kwartału tego roku kurs USD/PLN powinien wynieść 3,10.

Także według analityka walutowego z BGŻ Piotra Popławskiego polska waluta pozostaje relatywnie stabilna i poza ewentualnym zaognieniem się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego nie widać czynników, które mogą wytrącić ją z tego stanu.

- Jest spokojnie, choć złoty jest nieco słabszy. To głównie kwestia słabszych danych z Chin dotyczących handlu zagranicznego - dalszy, duży spadek eksportu i importu. Inwestorzy postanowili, że może lepiej nie trzymać lokalnych aktywów. Choć dużej wyprzedaży nie ma - powiedział w rozmowie z PAP Popławski.

Eksport Chin spadł niespodziewanie w marcu o 6,6 proc. rdr - podała w komunikacie administracja celna. Analitycy spodziewali się tymczasem, że eksport w marcu rdr wzrośnie o 4,8 proc. W lutym eksport spadł rdr aż o 18,1 proc. Gorsze od prognoz są też dane o imporcie - w marcu spadł on rdr o 11,3 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 3,9 proc. W lutym import wzrósł o 10,1 proc. rdr.

Zdaniem Popławskiego publikowane w piątek o godz. 14 przez NBP dane o bilansie płatniczym nie powinny mieć większego wpływu na notowania złotego.

- To nie są na ten moment szczególnie ważne dane - nie ma w tej chwili na horyzoncie takich twardych informacji, które mogłyby pociągnąć rynek w którąkolwiek ze stron. Ewentualnie jeśli coś się wydarzy na Ukrainie. Jeśli nie, to złoty powinien pozostać stabilny. Może trochę mocniejszy - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA