PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty w czwartek bez większych zmian

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2014 08:28

Na rynku walutowym w czwartek nie zanotowano większych zmian, złotówka po ostatnim umocnieniu utrzymała poziom. Ok. godz 17 za euro trzeba było zapłacić 4,18, za dolara ponad 3,34, a za franka szwajcarskiego - 3,48 zł.

REKLAMA

"Dzień nie przyniósł większych zmian na rynku złotego, ze względu na brak publikacji ekonomicznych z polskiej gospodarki oraz Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych" - wyjaśnił Kamil Maliszewski z mBanku. Jego zdaniem, niewielkiej zmienności na rynku należy oczekiwać również w piątek, choć nie można zapominać o rewizji danych o polskim PKB. W przypadku większego negatywnego zaskoczenia mogłyby to doprowadzić do pewnego osłabienia złotego - ocenił.

"Złoty trzyma się mocno. Po przełamaniu 4,20 za euro w ostatnim czasie widać, że jest apetyt na dalsze umocnienie. Ale do tego są potrzebne sprzyjające okoliczności zewnętrzne" - ocenił z kolei Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas. Wyjaśnił, że te zewnętrzne wydarzenia to decyzje EBC i polskiej RPP. "Na to wszyscy czekają. Na RPP trochę mniej, bardziej na EBC. Ze względu na oczekiwania. To jest wielka niewiadoma. Wszyscy spodziewają się - prędzej czy później - jakiegoś luzowania. Dla rynku jest ważne to, czy będzie skup aktywów na obligacjach skarbowych" - dodał. Zdaniem Koprowskiego w przypadku RPP złoty mógłby zareagować, gdyby Rada niespodziewanie obniżyła stopy o 50 pb.

Kamil Maliszewski wskazał też, że inwestorzy nie przejmują się perspektywą referendum w sprawie utrzymywania 20 proc. rezerw walutowych w złocie, przewidzianego na najbliższą niedzielę w Szwajcarii. "Jest to jak najbardziej słuszna decyzja. Ostatnie sondaże dają stosunkową małą szansę na przegłosowanie tej inicjatywy, gdyż według ostatnich danych popiera ją jedynie 37 proc. obywateli. Jeżeli inicjatywa ta zostanie odrzucona, to kurs franka może podążyć w stronę 3,44 zł do końca roku" - ocenił.

Jak dodał, jednak nawet jeżeli Szwajcarzy zagłosowali by za złotem, to kurs franka do złotego powinien pozostać stabilny. Jednak w takiej sytuacji frank silny w stosunku do euro i co za tym idzie do złotego przez kwartały, a kredytobiorcy mogliby porzucić nadzieję o spadku w okolice trzech złotych w najbliższych latach. "Scenariusz ten wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobny" - zastrzegł Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA