PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty zyskał dzięki dobrym danym z gospodarki

  • Autor: PAP
  • 20 sie 2013 18:02

Lepsze od prognoz dane GUS dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce umocniły złotego - wskazali analitycy. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,22 zł, dolar 3,14 zł, a szwajcarski frank 3,42 zł.

REKLAMA

We wtorek rano za euro trzeba było zapłacić 4,25 zł, za dolara 3,19 zł, a za franka 3,45 zł.

Dyrektor Biura Analiz Admiral Markets Marcin Kiepas powiedział PAP, że podczas wtorkowego handlu polska waluta zyskała na wartości, a jednym z powodów takiego zachowania były dobre dane z polskiej gospodarki.

"W lipcu produkcja przemysłowa w Polsce przyspieszyła, dając inwestorom kolejne potwierdzenie rodzącego się ożywienia gospodarczego. Dane zostały pozytywnie przyjęte przez rynki finansowe. Złoty umocnił się do głównych walut, a rentowność 10-letnich obligacji cofnęła się z poziomu 4,5 proc. do 4,419 proc." - wskazał.

"Złoty, który rozpoczynał dzień od osłabienia, na fali pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych i związanego z tym wzrostu awersji do ryzyka, zaczął umacniać się w oczekiwaniu na dane o produkcji. Po ich publikacji proces ten przyspieszył" - dodał.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 6,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyła się o 1,5 proc. Tymczasem analitycy spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 4,6 proc. rdr oraz spadku w ujęciu miesięcznym o 0,4 proc.

"GUS opublikował we wtorek również dane o cenach producentów. W lipcu wskaźnik PPI ukształtował się na poziomie minus 0,8 proc. rdr, wobec prognozowanych minus 1 proc. Nie wywołało to jednak większych emocji na rynku walutowym. Podobnych emocji nie sprowokował też przyjęty przez rząd projekt nowelizacja budżetu. Inwestorzy jej oczekiwali i w pełni zdyskontowali" - powiedział analityk Admiral Markets.

W opinii Kiepasa w środę rano złoty ma szanse kontynuować umocnienie, w czym wspierać może go odrabiający straty rynek długu. "Jednak już w godzinach popołudniowych nastroje, a co za tym idzie i notowania, będą kształtowane wyłącznie przez doniesienia z USA. Inwestorzy poznają lipcowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz protokół z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Obie te figury będą analizowane przez pryzmat zbliżającego się wielkimi krokami ograniczenia QE3 (program skupu aktywów - PAP)" - powiedział.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA