PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmiany w polityce FED mogą uderzyć w światowe rynku

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2014 17:54

Ceny obligacji skarbowych USA oraz surowców, w tym złota, będą najbardziej narażone na spadki w momencie pierwszej podwyżki stóp proc. przez Rezerwę Federalną, lepiej radzić powinien sobie natomiast rynek akcji – uważa główny strateg inwestycyjny BlackRocka, Russ Koesterich.

REKLAMA

Prezes Fed Janet Yellen podczas sympozjum w Jackson Hole w ostatni piątek podtrzymała deklarację, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego, co prawdopodobnie nastąpi w październiku, stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny czas".

Obecny konsensus rynkowy zakłada, że pierwsza podwyżka stóp proc. w USA będzie miała miejsce w połowie przyszłego roku. Część analityków jest jednak zdania, że poprawiające się w ostatnim czasie dane z gospodarki USA mogą skłonić Fed do decyzji o pierwszej podwyżce już na wiosnę.

„Perspektywa podwyżki stóp proc. w USA prowadzi do wzrostu presji na wzrost rentowności krótkoterminowych obligacji USA, szczególnie dwu i pięcioletnich. Właśnie ta klasa aktywów może ucierpieć najbardziej w momencie startu podwyżek stóp proc. w USA" - napisał w raporcie Koesterich.

Jego zdaniem, poza krótkoterminowymi obligacjami, kolejną klasą aktywów, która jest narażona na spadki są surowce. Jak zauważa, perspektywa zacieśniania warunków monetarnych w USA prowadzi do umocnienia się dolara, co z kolei przekłada się na spadek cen surowców.

„Poprawiające się dane makro oraz perspektywa bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej prowadzi do umocnienia się dolara, który jest najsilniejszy od września ubiegłego roku. Umacniający się dolar oraz perspektywa wyższych realnych stóp proc. sprawiły, że ceny złota spadły 5 proc. od lipcowych szczytów. Inne surowce również traciły. Większość surowców rolnych jest w tym roku na 5 - 10 proc. minusie, spadały również ceny ropy naftowej" - napisał.

„Sugeruje to, że te aktywa, które tradycyjnie były uważane za + bezpieczne przystanie + mogą okazać się najbardziej narażone na spadki w krótkim terminie. Akcje nie są już tanie, ich wyceny powinny jednak wspierać wciąż niskie stopy proc oraz poprawiające się dane makro" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA