PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

12,1 mln osób odwiedziło Małopolskę w zeszłym roku

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2013 16:18

12,1 mln osób z kraju i zagranicy odwiedziło w zeszłym roku województwo małopolskie. Najwięcej z nich, ponad 8,2 mln gościła stolica regionu - Kraków. Szacowane wpływy z turystyki wyniosły w tym czasie ponad 10,5 mld zł.

REKLAMA

Jak podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa, zeszłoroczny wynik jest o 2,1 proc. lepszy od osiągniętego w roku 2011.

"Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Małopolski, która oddziałuje nie tylko na ekonomię regionu, ale stymuluje jego rozwój w innych dziedzinach" - zaznaczył.

Badanie zeszłorocznego ruchu turystycznego, którego wyniki przedstawiono w piątek, zostało wykonane na zlecenie województwa małopolskiego na podstawie ponad 6 tysięcy ankiet przeprowadzonych w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach regionu oraz na podstawie analizy danych źródłowych.

Oszacowano, że wśród 12,1 mln turystów było 9,5 mln gości krajowych, a 2,6 mln - zagranicznych. Wśród nich 9,1 mln osób zostało w regionie na co najmniej jeden nocleg. To więcej o 1,6 proc. w porównaniu z 2011 rokiem.

Turyści zagraniczni odwiedzający Małopolskę to mieszkańcy przede wszystkim: Wielkiej Brytanii (ponad 29 proc.), Niemiec (prawie 14 proc.) i Włoch (prawie 10 proc.). Odnotowano znaczący, blisko 50 proc. wzrost turystów z Rosji i Hiszpanii.

Turyści krajowi przyjeżdżają głownie z województw: śląskiego, mazowieckiego i podkarpackiego, także turyści z Małopolski chętnie korzystali z wypoczynku we własnym regionie. Polacy preferują noclegi w prywatnych kwaterach bądź gospodarstwach agroturystycznych, natomiast obcokrajowcy najczęściej wybierają hotele trzy- i czterogwiazdkowe.

Osoby przyjeżdżające do Małopolski najczęściej chciały zwiedzić zabytki i wypocząć. Na dalszych miejscach wśród powodów przyjazdu plasowała się rozrywka, odwiedzanie rodziny i przyjaciół oraz wizyty służbowe. W zeszłym roku, zarówno wśród odwiedzających krajowych jak i zagranicznych, zwiększyła się liczba wizyt w celach religijnych.

Odwiedzających przyciągały głównie Kraków a także Kopalnia Soli w Wieliczce, Zakopane oraz Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Na popularności zyskują takie atrakcje regionu, takie jak: Wadowice, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Tatry, spływ Dunajcem oraz Białka Tatrzańska.

Turyści krajowi zadeklarowali średnie wydatki w czasie pobytu w Małopolsce na poziomie średnio 698 zł na osobę, turyści zagraniczni byli bardziej rozrzutni i wydawali średnio 2117 zł na osobę.

Zdecydowana większość gości była zadowolona z pobytu w Małopolsce i poleciłaby region znajomym lub rodzinie. Ponad 90 proc. z nich oceniło swój stopień zadowolenia, jako wysoki lub bardzo wysoki.

Władze województwa małopolskiego liczą, że w najbliższych latach promocja turystyczna regionu znacząco nasili się w związku z planami przedstawienia kandydatury Krakowa (wraz ze stroną słowacką) na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA