PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

12,6 mln gości odwiedziło Małopolskę

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2014 16:16

12,6 mln osób z kraju i zagranicy odwiedziło w zeszłym roku województwo małopolskie. To o 4,2 proc więcej niż rok wcześniej. Wpływy z turystyki utrzymują się na tym samym poziomie - 10,5 mld zł.

REKLAMA

Jak mówił w środę podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa, od 2009 r. utrzymuje się trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających region. "Spodziewamy się, że w 2014 r. wydarzenia takie, jak otwarcie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach oraz kanonizacja Jana Pawła II wpłyną na zwiększenie ruchu turystycznego" - powiedział Krupa.

Badanie zeszłorocznego ruchu turystycznego zostało wykonane na zlecenie województwa małopolskiego na podstawie ok. 6 tys. ankiet przeprowadzonych w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach.

Oszacowano, że wśród 12,6 mln osób, które odwiedziły Małopolskę było 9,9 mln gości krajowych, a 2,7 mln - zagranicznych.

Wśród turystów zagranicznych, którzy korzystają z noclegów najwięcej jest: Brytyjczyków (26,8 proc.), Niemców (15 proc.) i Włochów (9,4 proc), maleje natomiast liczba turystów z Francji (3,1 proc). Goście krajowi przyjeżdżają głównie z województw: śląskiego i mazowieckiego, z wypoczynku we własnym regionie korzystają chętnie także mieszkańcy Małopolski.

9 mln 390 tys. osób zostało w zeszłym roku w Małopolsce na co najmniej jeden nocleg. Jak mówiła Iwona Żuk z firmy EU-Consult, która prowadziła badania, wyraźnie wzrasta liczba osób, które decydują się na pobyt w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych, a nie na nocleg u znajomych czy rodziny, co jest dobrą wiadomością dla branży.

"Rośnie poziom usług. Standard noclegów i atrakcji turystycznych jest taki, że nie mamy się czego wstydzić" - ocenił prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda. Przypomniał, że w minionym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano aż sześć obiektów z Małopolski: cztery zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej, Zamek Żupny w Wieliczce i Kopalnię Soli w Bochni, co najlepiej świadczy o potencjale turystycznym regionu.

Jako cel przyjazdu do Małopolski ankietowani wskazywali najczęściej: wypoczynek i zwiedzanie zabytków. Wśród turystów krajowych przybyło w 2013 r. osób zainteresowanych turystką aktywną, czyli uprawianiem narciarstwa i snowboardu w zimie i wędrówkami pieszymi latem. Wśród gości z zagranicy coraz większą popularność zyskują zakupy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA