PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

2012 rok pomyślny dla spółki Warimpex

  • Autor: propertynews.pl
  • 25 kwi 2013 08:54

2012 rok pomyślny dla spółki Warimpex

Miniony rok obrotowy był dla firmy Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG pomyślny. Przychody Grupy ze sprzedaży wzrosły o 13 % do 73,6 mln euro. Sprzedaż 50% udziałów w hotelu InterContinental w Warszawie znacząco przyczyniły się do dodatniego wyniku finansowego w wysokości 9,7 mln euro, co oznacza wzrost o 34 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Całościowy wynik finansowy Grupy wzrósł o 95 % do 12,5 mln euro.

REKLAMA

- Głównymi czynnikami wzrostu przychodów ze sprzedaży były zarówno nasze hotele w Jekaterynburgu, jak i Hotel InterContinental w Warszawie, który po sprzedaży z powrotem najmujemy od kupującego, aby również w przyszłości zapewnić sobie dobre przychody z tej nieruchomości - wyjaśnia prezes Warimpeksu Franz Jurkowitsch.

Jak tłumaczy firma, zysk w wys. ok. 11,6 mln euro z udanej sprzedaży hotelu InterContinental nie jest widoczny w wyniku z działalności operacyjnej, gdyż 50% udział Warimpexu w tym obiekcie jako joint venture nie jest wykazywany bezpośrednio w sprawozdaniu finansowym i nie jest widoczny we wskaźnikach takich jak EBITDA czy EBIT. Przychody z tej sprzedaży wykazuje się w wyniku joint ventures, w wyniku z działalności finansowej.

W 2012 roku przychody ze sprzedaży nieruchomości w wyniku operacyjnym spadły z 12,3 mln euro w 2011 roku do 334 000 euro w 2012 r. Z powyższych danych wynika wskaźnik EBIT, który osiągnął wartość 7,4 mln euro w porównaniu do 9,7 mln euro w minionym roku.

Pozytywne informacje docierają z rynków, na których obecny jest Warimpex: oba ukończone biurowce w AIRPORTCITY St. Petersburg udało się w 100% wynająć spółce zależnej koncernu Gazprom. Trzeci wieżowiec znajduje się obecnie w stanie surowym. Podpisano już list intencyjny z renomowanym najemcą dotyczący jego wynajmu, a obiekt zostanie ukończony w najbliższej przyszłości.

Również w Rosji na początku 2013 roku Warimpex zawarł porozumienie z rosyjskim bankiem Sberbank w sprawie refinansowania kredytu na Hotel Angelo oraz Hotel Liner przy międzynarodowym porcie lotniczym w Jekaterynburgu, uzyskując w ten sposób przesunięcie zobowiązań krótkoterminowych do długoterminowych. Dla Warimpexu było to pierwsze finansowanie projektu przez bank rosyjski. Oba hotele uzyskują dobre wyniki - hotel Angelo zanotował w roku 2012 wzrost przychodów ze sprzedaży o ok. 50%.

Powolna poprawa w zakresie obłożenia i cen pokoi widoczna jest także na praskim rynku hotelarskim.

W Polsce nie bez znaczenia były także Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które miały korzystny wpływ na hotel InterContintental w Warszawie. Rok 2012 był najlepszym rokiem w historii tego 5-gwiazdkowego hotelu.

W ujęciu wszystkich joint ventures metodą praw własności przychody hoteli ze sprzedaży, w porównaniu z rokiem ubiegłym, wykazują wyraźny wzrost o 9 % do kwoty 112,5 mln euro, podczas gdy średnia liczba pokoi wzrosła o 2% do 3 637. Net Operating Profit (NOP) wzrósł o 9% do 28,7 mln euro.

Przychody ze sprzedaży segmentu „Development & Asset Management" wzrosły o 73 % do 12,8 mln euro. Wzrost ten wynika głównie z przychodów z usług deweloperskich w związku z ukończeniem biurowca Le Palais w Warszawie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA