PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

4,5 mln pasażerów na gdańskim lotnisku

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 07:30

4,5 mln pasażerów na gdańskim lotnisku Fot. fotolia

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2017 r. obsłużył o 15 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej. Łącznie podróżnych było  4,6 mln - w tym roku port planuje obsłużyć 5 mln pasażerów.

REKLAMA

To był bardzo dobry rok, obsłużyliśmy 4 mln 611 tys. 514 pasażerów, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej, najlepsze były miesiące wakacyjne, w których gdańskie lotnisko obsługiwało niemal po pół miliona pasażerów - mówił podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski. Lotnisko w Gdańsku, pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród portów regionalnych jest na drugim miejscu w kraju, po Krakowie. W stolicy Małopolski obsłużonych zostało ponad 5,8 mln osób.

Za najważniejsze wydarzenia dla portu w ubiegłym roku uznał m.in. uruchomienie połączenia Gdańsk-Amsterdam przez KLM, zwiększenie swojej bazy do sześciu samolotów przez Wizz Air, uruchomienie kilkunastu nowych połączeń, m.in. do Lizbony, Wilna i Tromso oraz przebudowę całej części komercyjnej terminala.

Prezes podkreślił, że gdańskie lotnisko należy do grupy pięciu w całym kraju, które są rentowne. - Wypracowaliśmy zysk netto na poziomie prawie 25 mln zł, wyższy o 2,6 proc. niż rok wcześniej - podkreślił. - Sami finansujemy swoje inwestycje, sami spłacamy zaciągnięte kredyty i nie wyciągamy ręki po pieniądze do naszych właścicieli - tłumaczył.

Prawie połowę pasażerów na gdańskim lotnisku obsługuje Wizz Air (47 proc.), Ryanair (30 proc.), a tradycyjne linie lotnicze (LOT, Lufthansa, SAS) mają po ok. 5-7 proc. udział w rynku. 85 proc. operacji w Gdańsku stanowił w 2017 r. ruch zagraniczny. Do najpopularniejszych kierunków w 2017 roku należały połączenia do Warszawy (tu zamiana miejscami z przodującym dotychczas Londynem), Londynu, Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi i Frankfurtu.

31 proc. wzrost liczby pasażerów port zanotował w ruchu czarterowym. Prawie połowę z ponad 276 tys. pasażerów stanowili korzystający z połączeń do Grecji. - Na rynku czarterowym mamy rekord (…) zadziałała prosta zasada: nie ma zamachów terrorystycznych, rośnie siła nabywcza Polaków i częściej wyjeżdżają turystycznie - tłumaczył Kloskowski. Zauważył, że coraz więcej osób znowu zaczyna podróżować do Egiptu i Turcji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - OrbisPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA