PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Alternatywa da zarobić. Kto wykorzysta potencjał rynku prywatnych akademików?

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 sty 2018 08:10

Alternatywa da zarobić. Kto wykorzysta potencjał rynku prywatnych akademików? akademik. fot. Shutterstock

Niedostateczna liczba miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych oraz rosnąca liczba studentów przybywających z zagranicy stwarza okazję dla sektora prywatnego, który może wypełnić pogłębiającą się lukę pomiędzy popytem, a podażą na polskim rynku. Prywatne akademiki stanowią dogodny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego oferując ponadprzeciętną stopę zwrotu. Jakie są dalsze perspektywy rozwoju tego rynku w Polsce i na świecie? Co oferuje rynek studentom, a co inwestorom?

REKLAMA

Obecnie liczba studentów w Polsce wynosi ok. 1,35 mln osób. Na zakwaterowanie w publicznych akademikach może liczyć niecałe 15 proc. studentów studiów dziennych lub co dziesiąty student w ogóle. Z tego powodu rośnie popyt na prywatne akademiki, które dotychczas stanowiły niewykorzystaną niszę na rynku nieruchomości komercyjnych.

Potencjał rynku prywatnych akademików w Polsce

Podaż na rynku domów studenckich jest niska, tymczasem popyt nie maleje. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pomimo tendencji spadkowej liczby studentów w ostatnich latach, ich populacja w Polsce do 2035 roku wzrośnie do 1,49 mln. Co więcej, popyt na prywatne akademiki w Polsce zwiększa także rosnąca z roku na rok liczba studentów międzynarodowych, którzy ze względu na znaczną odległość od rodzinnego miejsca zamieszkania będą jednym z istotniejszych klientów docelowych tego typu projektów.

Od 1990 do 2016 roku liczba studentów z zagranicy zwiększyła się z 4 tys. do prawie 66 tys. Jeżeli tempo zostanie utrzymane to w 2020 roku w Polsce może studiować około 90-120 tys. osób z zagranicy – komentuje Rafał Kroczak, dyrektor ds. analiz Metropolitan Investment.

Rynek prywatnych akademików w Polsce znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 40 tego typu obiektów. Większość z nich stanowi majątek pojedynczych osób fizycznych i prawnych, dodatkowe 36 obiektów jest własnością niepublicznych szkół wyższych Społeczność akademicka koncentruje się najczęściej wokół największych i zarazem najbardziej popularnych uczelni. Od wielu lat najwięcej studentów uczy się na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, ale dużą liczbą studentów mogą pochwalić się także Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki czy Uniwersytet Gdański.

Dojrzały rynek zagraniczny

Rynek prywatnych akademików jest silnie rozwinięty krajach Europy Zachodniej i USA. Do jednych z najbardziej dojrzałych w Europie zalicza się Wielką Brytanię, gdzie odnotowano wysoki przypływ międzynarodowych studentów. W dalszym ciągu budowane są nowe domy studenckie, a zainteresowanie inwestorów wciąż rośnie. To z kolei przekłada się na osiągane poziomy rentowności inwestycji. W roku akademickim 2016/2017 stopy zwrotu w najlepszych lokalizacjach utrzymywały się na poziomie 4,5-5 proc. podczas, gdy w najmniej atrakcyjnych ok. 8-10 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA