PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Aparthotel czy mieszkania na wynajem? Diabeł tkwi w szczegółach

 • Autor: PropertyNews.pl
 • 05 lip 2017 08:12

Aparthotel czy mieszkania na wynajem? Diabeł tkwi w szczegółach Michał Urbański Adwokat w Zespole Prawa Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners, specjalizujący się w doradztwie prawnym w ramach joint venture, obrotu nieruchomościami, transakcji finansowania, prawa budowlanego, umów najmu i postępowań reprywatyzacyjnych. Ekspert w zakresie restrukturyzacji grup kapitałowych oraz ich zadłużenia.

Aparthotele to inwestycje, które łączą w sobie cechy obiektów mieszkalnych i usługowych. Z jednej strony znajdujące się w nich lokale bardzo często przystosowane są do zaspokajania kompleksowych potrzeb mieszkaniowych, a z drugiej strony w aparthotelach prowadzona jest zazwyczaj działalność hotelarska. Powstaje więc pytanie, w jaki sposób powinny być one klasyfikowane – jako obiekty mieszkalne czy usługowe. O wymogach technicznych dla aparthoteli - specjalnie dla PropertyNews.pl - mówi Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners.

REKLAMA

Aparthotele nie doczekały się dotąd szczególnej regulacji, która jednoznacznie odpowiadałaby na to pytanie. W szczególności powstaje wątpliwość, czy w zakresie wymagań technicznych, jakie muszą spełniać aparthotele, zastosowanie znajdą przepisy dotyczące zabudowy mieszkalnej czy usługowej – w szczególności hotelarskiej.

- Odpowiedź na to pytanie jest nieco przewrotna: kluczowe znaczenie mają postanowienia planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy). Jeżeli dla danego obszaru dopuszczalna będzie jedynie zabudowa usługowa, w szczególności jeżeli mogą tam powstawać wyłącznie obiekty hotelarskie, aparthotel będzie musiał spełnić wymagania stawiane dla tego rodzaju inwestycji. Jeżeli natomiast w określonym miejscu może powstać jedynie budynek mieszkalny, aparthotel będzie musiał spełnić wymagania techniczne dla budynku mieszkalnego - wyjaśnia Michał Urbański, adwokat w Zespole Nieruchomości kancelarii Jara Drapała & Partners. - Oczywiście przeznaczenie obszaru wpływa także na przyszły sposób użytkowania obiektu, z czego deweloper musi sobie zdawać sprawę; oferowanie lokali do stałego zamieszkania w budynku wzniesionym na terenie przeznaczonym pod działalność hotelu może zostać uznane za niezgodne z przepisami.

Zdaniem Michała Urbańskiego, sytuacja wygląda inaczej, jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zarówno budowę obiektów mieszkalnych jak i usługowych. - W takim przypadku, z uwagi na elastyczność koncepcji aparthoteli i brak szczegółowych uwarunkowań prawnych, inwestor dysponuje dużą swobodą przy decydowaniu jakie będzie przeznaczenie aparthotelu i w konsekwencji jakie wymagania techniczne będzie on musiał spełnić - tłumaczy. - Jeżeli zamierzeniem inwestora jest to, by w aparthotelu prowadzona była działalność hotelarska, czyli ogólnie dostępne wynajmowanie lokali, będzie musiał zapewnić zgodność aparthotelu z wymaganiami technicznymi typowymi dla obiektów hotelarskich.

 • 1
 • 2
 • Ello 2017-07-23 23:06:24
  Ja tam wolę tradycyjne mieszkanie, z którym zawsze można cokolwiek zrobić - sprzedać, wynająć czy zamieszkać samemu. Kupiłem apartament w Krakowie, a jego najmem krótkoterminowym zajmuje się FriendHouse Apartments (www.friendhouse-apartments.pl). Dbają o administrację, kwestie formalne, jak i porządek w mieszkaniu.
 • budownictwo-prawo.pl fb 2017-07-21 09:52:39
  APARTHOTELE - sprawdź przed zakupem co jest przedmiotem sprzedaży.
  Określenia „APARTHOTEL” nie znajdziemy w prawie krajowym oraz w słownikach języka polskiego. Trudno powiedzieć w takim razie jaki obiekt budowlany kryje się pod takim określeniem w znaczeniu prawnym. Projektanci obiektów budowlanych oraz prawnicy np. notariusze zobowiązani są posługiwać się w pierwszej kolejności określeniami, które zostały zdefiniowane w prawie. Tak więc jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem części czegoś co w reklamach określane jest jako „aparthotel” należy się dowiedzieć jaką NIERUCHOMOŚĆ wraz z CZĘŚCIAMI SKŁADOWYMI kupujemy w rozumieniu przepisów Ustawy Kodeks Cywilny. Może to być jedynie MIESZKANIE lub LOKAL UŻYTKOWY o odpowiednim przeznaczeniu w rozumieniu przepisów prawa budowlanego pisanego z małej litery. Najlepiej poprosić znajomego inżyniera żeby przeczytał z projektu budowlanego przed podpisaniem umowy wstępnej ( projektant wraz z osobą sprawdzającą, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia ponoszą odpowiedzialność za treści zawarte w projekcie). Niejednoznaczne zapisy w umowie mogą narazić nas na przykre konsekwencje w zakresie nieprawidłowo naliczonego podatku VAT oraz w późniejszych latach podatku od nieruchomości. Sprawdźmy też czy nie zostajemy współwłaścicielem w ramach NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ recepcji, barów, pływalni, siłowni itd. ponieważ wiążą się z tym określone obowiązki właścicielskie w zakresie utrzymania obiektu budowlanego oraz płacenia odpowiednich podatków od ni

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA