PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lut 2012 13:17

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

Dla mniejszych deweloperów, którzy mają trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację projektów komercyjnych, rozwiązaniem mogą być banki, które pozyskują inwestorów i wchodzą z nimi w poszczególne projekty jako mniejszościowi udziałowcy. Na rynku pojawiają się już takie rozwiązania - mówi Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest.

REKLAMA

Jak, w Pana ocenie, zmieniły się warunki kredytowania projektów komercyjnych?
Od ostatniego boomu na rynku nieruchomości, dostępność kredytów, w szczególności w walutach obcych, została ograniczona.

W okresie lepszej koniunktury na rynku bankowym korzystaliśmy z wielomilionowych kredytów w PLN, np. w przypadku realizacji hoteli Sand Hotel czy Marine Hotel w Kołobrzegu, ograniczając w ten sposób również ryzyko kursowe.

W obecnej sytuacji bardzo niskiego kursu PLN skłaniamy się ku kredytom w walutach obcych, co według naszych prognoz w dłuższej perspektywie, przy założeniu poprawy koniunktury, powinno przynieść wzmocnienie naszej krajowej waluty i spadek kosztów takich kredytów.

Z naszego ostatniego doświadczenia wynika, że ograniczenie dostępności kredytów na inwestycje deweloperskie dotyczy trzech wskaźników: podwyższenia marż (czyli kosztów kredytu), wyższego wkładu własnego kredytobiorcy (ograniczenie wysokości kredytów), wyższego wskaźnika przedsprzedaży lokali lub umów pre-lease w zależności od typu projektu.

Ponadto banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów i projekty. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców oraz kluczowe czynniki sukcesu takich inwestycji, a więc przede wszystkim lokalizację.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA