PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lut 2012 13:17

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

Dla mniejszych deweloperów, którzy mają trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację projektów komercyjnych, rozwiązaniem mogą być banki, które pozyskują inwestorów i wchodzą z nimi w poszczególne projekty jako mniejszościowi udziałowcy. Na rynku pojawiają się już takie rozwiązania - mówi Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest.

REKLAMA

Jak, w Pana ocenie, zmieniły się warunki kredytowania projektów komercyjnych?
Od ostatniego boomu na rynku nieruchomości, dostępność kredytów, w szczególności w walutach obcych, została ograniczona.

W okresie lepszej koniunktury na rynku bankowym korzystaliśmy z wielomilionowych kredytów w PLN, np. w przypadku realizacji hoteli Sand Hotel czy Marine Hotel w Kołobrzegu, ograniczając w ten sposób również ryzyko kursowe.

W obecnej sytuacji bardzo niskiego kursu PLN skłaniamy się ku kredytom w walutach obcych, co według naszych prognoz w dłuższej perspektywie, przy założeniu poprawy koniunktury, powinno przynieść wzmocnienie naszej krajowej waluty i spadek kosztów takich kredytów.

Z naszego ostatniego doświadczenia wynika, że ograniczenie dostępności kredytów na inwestycje deweloperskie dotyczy trzech wskaźników: podwyższenia marż (czyli kosztów kredytu), wyższego wkładu własnego kredytobiorcy (ograniczenie wysokości kredytów), wyższego wskaźnika przedsprzedaży lokali lub umów pre-lease w zależności od typu projektu.

Ponadto banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów i projekty. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców oraz kluczowe czynniki sukcesu takich inwestycji, a więc przede wszystkim lokalizację.

Które projekty mają największe szanse na pozyskanie finansowania bankowego?
Projekty w atrakcyjnych lokalizacjach i jednocześnie konkurencyjne rynkowo, w przypadku których można uzyskać wysoką przedsprzedaż. Zwłaszcza takie, które bez wnikliwych analiz oceniane są przez osoby decyzyjne w bankach jako „bardzo atrakcyjne". Do tego realizowane przez deweloperów, którzy są wiarygodni i mają już na swoim koncie sukcesy w podobnych realizacjach. Dotyczy to nie tylko samych organizacji, ale również osób zarządzających takimi podmiotami.

Jak sytuacja na rynku kredytów deweloperskich wpływa na kondycję branży i otoczenie konkurencyjne?
Ogólna kondycja deweloperów zarówno tych miejskich jak i działających w miejscowościach wypoczynkowych, do których się zaliczamy, jest stosunkowo dobra. Mamy podobną, stabilną sprzedaż, z drobnymi wahaniami, zależnymi raczej od koniunktury makro, a sytuacja na rynku kredytów deweloperskich nie ma na nas większego wpływy.

Z uwagi na oceny, które wystawiają nam banki, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. Podobnie jest w przypadku innych podmiotów o ustabilizowanej pozycji na rynku i ich atrakcyjnych projektów, bo jak już wspomniałem teraz więcej inwestycji nie spełnia norm bankowych.
W gorszej sytuacji są mniej sprawni i słabsi finansowo deweloperzy, którzy nie mają odpowiednich zdolności sprzedażowych na trudniejszym rynku, na którym trzeba się starać o klienta oraz dysponować odpowiednim zabezpieczeniem dla kredytów.

Do tego większe koszty samych kredytów i nowa ustawa, tzw. deweloperska, podnosząca koszty kredytowe, ale i operacyjne dla projektów mieszkaniowych mogą osłabić konkurencyjność mniejszych deweloperów. Jednak nie przesadzajmy. Dobry projekt, nawet mniejszego, ale dobrze zarządzanego dewelopera zawsze się obroni.

O ile wzrosły koszty pozyskania finansowania w porównaniu do okresu sprzed kryzysu gospodarczego?
Naszym zdaniem, marże banków w przypadku kredytów w PLN wzrosły o ok. 1,5-2 proc. w ostatnich latach. Zjawiskiem, które w pewnym stopniu zniwelowało wzrost kosztów finansowania, jest nieznaczny spadek kosztów budowy w związku z mniejszą liczbą rozpoczynanych inwestycji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA