PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lut 2012 13:17

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

Dla mniejszych deweloperów, którzy mają trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację projektów komercyjnych, rozwiązaniem mogą być banki, które pozyskują inwestorów i wchodzą z nimi w poszczególne projekty jako mniejszościowi udziałowcy. Na rynku pojawiają się już takie rozwiązania - mówi Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest.

REKLAMA

Jak, w Pana ocenie, zmieniły się warunki kredytowania projektów komercyjnych?
Od ostatniego boomu na rynku nieruchomości, dostępność kredytów, w szczególności w walutach obcych, została ograniczona.

W okresie lepszej koniunktury na rynku bankowym korzystaliśmy z wielomilionowych kredytów w PLN, np. w przypadku realizacji hoteli Sand Hotel czy Marine Hotel w Kołobrzegu, ograniczając w ten sposób również ryzyko kursowe.

W obecnej sytuacji bardzo niskiego kursu PLN skłaniamy się ku kredytom w walutach obcych, co według naszych prognoz w dłuższej perspektywie, przy założeniu poprawy koniunktury, powinno przynieść wzmocnienie naszej krajowej waluty i spadek kosztów takich kredytów.

Z naszego ostatniego doświadczenia wynika, że ograniczenie dostępności kredytów na inwestycje deweloperskie dotyczy trzech wskaźników: podwyższenia marż (czyli kosztów kredytu), wyższego wkładu własnego kredytobiorcy (ograniczenie wysokości kredytów), wyższego wskaźnika przedsprzedaży lokali lub umów pre-lease w zależności od typu projektu.

Ponadto banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów i projekty. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców oraz kluczowe czynniki sukcesu takich inwestycji, a więc przede wszystkim lokalizację.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA