PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lut 2012 13:17

Banki wchodzą w projekty komercyjne jako mniejszościowi udziałowcy

Dla mniejszych deweloperów, którzy mają trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację projektów komercyjnych, rozwiązaniem mogą być banki, które pozyskują inwestorów i wchodzą z nimi w poszczególne projekty jako mniejszościowi udziałowcy. Na rynku pojawiają się już takie rozwiązania - mówi Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest.

REKLAMA

Jak, w Pana ocenie, zmieniły się warunki kredytowania projektów komercyjnych?
Od ostatniego boomu na rynku nieruchomości, dostępność kredytów, w szczególności w walutach obcych, została ograniczona.

W okresie lepszej koniunktury na rynku bankowym korzystaliśmy z wielomilionowych kredytów w PLN, np. w przypadku realizacji hoteli Sand Hotel czy Marine Hotel w Kołobrzegu, ograniczając w ten sposób również ryzyko kursowe.

W obecnej sytuacji bardzo niskiego kursu PLN skłaniamy się ku kredytom w walutach obcych, co według naszych prognoz w dłuższej perspektywie, przy założeniu poprawy koniunktury, powinno przynieść wzmocnienie naszej krajowej waluty i spadek kosztów takich kredytów.

Z naszego ostatniego doświadczenia wynika, że ograniczenie dostępności kredytów na inwestycje deweloperskie dotyczy trzech wskaźników: podwyższenia marż (czyli kosztów kredytu), wyższego wkładu własnego kredytobiorcy (ograniczenie wysokości kredytów), wyższego wskaźnika przedsprzedaży lokali lub umów pre-lease w zależności od typu projektu.

Ponadto banki z większą starannością weryfikują samych deweloperów i projekty. Zwracają większą uwagę na dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia i spłacone kredyty oraz sprawność zarządzania biznesem przez kredytobiorców oraz kluczowe czynniki sukcesu takich inwestycji, a więc przede wszystkim lokalizację.

Które projekty mają największe szanse na pozyskanie finansowania bankowego?
Projekty w atrakcyjnych lokalizacjach i jednocześnie konkurencyjne rynkowo, w przypadku których można uzyskać wysoką przedsprzedaż. Zwłaszcza takie, które bez wnikliwych analiz oceniane są przez osoby decyzyjne w bankach jako „bardzo atrakcyjne". Do tego realizowane przez deweloperów, którzy są wiarygodni i mają już na swoim koncie sukcesy w podobnych realizacjach. Dotyczy to nie tylko samych organizacji, ale również osób zarządzających takimi podmiotami.

Jak sytuacja na rynku kredytów deweloperskich wpływa na kondycję branży i otoczenie konkurencyjne?
Ogólna kondycja deweloperów zarówno tych miejskich jak i działających w miejscowościach wypoczynkowych, do których się zaliczamy, jest stosunkowo dobra. Mamy podobną, stabilną sprzedaż, z drobnymi wahaniami, zależnymi raczej od koniunktury makro, a sytuacja na rynku kredytów deweloperskich nie ma na nas większego wpływy.

Z uwagi na oceny, które wystawiają nam banki, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. Podobnie jest w przypadku innych podmiotów o ustabilizowanej pozycji na rynku i ich atrakcyjnych projektów, bo jak już wspomniałem teraz więcej inwestycji nie spełnia norm bankowych.
W gorszej sytuacji są mniej sprawni i słabsi finansowo deweloperzy, którzy nie mają odpowiednich zdolności sprzedażowych na trudniejszym rynku, na którym trzeba się starać o klienta oraz dysponować odpowiednim zabezpieczeniem dla kredytów.

Do tego większe koszty samych kredytów i nowa ustawa, tzw. deweloperska, podnosząca koszty kredytowe, ale i operacyjne dla projektów mieszkaniowych mogą osłabić konkurencyjność mniejszych deweloperów. Jednak nie przesadzajmy. Dobry projekt, nawet mniejszego, ale dobrze zarządzanego dewelopera zawsze się obroni.

O ile wzrosły koszty pozyskania finansowania w porównaniu do okresu sprzed kryzysu gospodarczego?
Naszym zdaniem, marże banków w przypadku kredytów w PLN wzrosły o ok. 1,5-2 proc. w ostatnich latach. Zjawiskiem, które w pewnym stopniu zniwelowało wzrost kosztów finansowania, jest nieznaczny spadek kosztów budowy w związku z mniejszą liczbą rozpoczynanych inwestycji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA