PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Białowieski Park Narodowy ma pomysł na przyciągnięcie turystów

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2015 16:22

Białowieski Park Narodowy ma pomysł na przyciągnięcie turystów fot. pixabay.com

Dłużej niż normalnie - bo przed i po zachodzie słońca można od wtorku przebywać w wyznaczonej części Białowieskiego Parku Narodowego. Ma to ułatwić miłośnikom przyrody obserwacje rykowiska jeleni. Ekolodzy zachęcają do przyjazdów do puszczy.

REKLAMA

W północnej części obrębu ochronnego Rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego można przebywać w wydłużonych godzinach od 1 września do 15 października, od godziny czwartej rano do godz. 23.00. Białowieski PN po raz pierwszy takie udogodnienia wprowadził w 2013 r.

Park poinformował w komunikacie na swej stronie internetowej, że wydłużone godziny pobytu obowiązują na szlaku do ostoi żubrów Kosy Most i w tej ostoi (ogrodzonej części z platformą obserwacyjną), na parkingu przed Kosym Mostem i na Kosym Moście.

Park podkreśla, że ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa, nie wolno wchodzić poza ogrodzenie ostoi żubrów, które znajduje się wokół platformy obserwacyjnej, nie wolno też schodzić ze szlaku. Grupy zorganizowane muszą mieć licencjonowanego przewodnika.

Na czas rykowiska jeleni od pięciu lat organizacje ekologiczne prowadzą w Puszczy Białowieskiej akcję "Rykowisko dla jeleni nie dla myśliwych". Zachęcają miłośników przyrody do oglądania "widowiskowego spektaklu natury" jakim jest rykowisko, czyli pora godowa jeleni. Zwracają jednocześnie uwagę na to, że rykowisko nie powinno być czasem kiedy myśliwi polują na te zwierzęta. Trwa bowiem sezon polowań.

- W ostatnich latach w czasie trwania akcji zauważamy w Puszczy Białowieskiej zdecydowanie mniej polowań. Miejsce myśliwych stopniowo zastępują grupy obserwatorów przyrody, również z zagranicy, nawet z odległych kontynentów. Akcja Rykowisko doskonale wpisuje się w założenia zainicjowanego przez Lasy Państwowe programu zintegrowanego: Puszcza Białowieska - Leśne Dziedzictwo Europy na który Lasy Państwowe przeznaczyły ok. 200 mln złotych"- podkreślają organizacje ekologiczne. Przypominają, że program zakłada m.in. promocję puszczy i udostępnianie turystom gospodarczej części puszczy, by odciążyć park narodowy. Jednocześnie uważają, że "skrajną nieodpowiedzialnością ze strony leśników jest zapraszanie turystów do zagospodarowanej części puszczy oraz kontynuowanie w niej w tym samym czasie polowań z użyciem ostrej broni.

Jak poinformował PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, w bieżącym sezonie polowań, na terenie trzech nadleśnictw Puszczy Białowieskiej, na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe, w gospodarczej części puszczy, plany zakładają możliwość upolowania 150-200 jeleni. Podobne limity obowiązywały w poprzednich latach, "z tendencja spadkową". Sezon polowań na jelenie trwa od 21 sierpnia do 28 lutego - w przypadku samców jeleni, do łani w lutym nie wolno już strzelać.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA