PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Białystok przeznaczył 40 mln zł na rozwój lotniska Krywlany

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2017 07:03

Białystok przeznaczył 40 mln zł na rozwój lotniska Krywlany

W Białymstoku będzie mógł powstać pas startowy dla małych samolotów. Radni przegłosowali w czwartek zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej, umożliwiające rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji. Ma ona kosztować ponad 40 mln zł.

REKLAMA

Chodzi o inwestycję na lotnisku Krywlany, obecnie wykorzystywanym głównie dla celów sportowych. Miasto chce tam zbudować pas startowy dla małych samolotów (do 50 osób), który mógłby być wykorzystywany np. dla celów biznesowych.

Koszt inwestycji szacowano na nieco ponad 30 mln zł. Po przetargu okazało się jednak, że to za mało, bo firmy, które złożyły oferty zaproponowały: 44 mln zł (polsko-litewskie konsorcjum) i 62 mln zł (Budimex).

Aby nie unieważniać przetargu i zamknąć budżet inwestycji miasto porozumiało się z samorządem województwa, gdzie większość ma koalicja PSL-PO. Przed miesiącem zdecydował on o dołożeniu do projektu 8 mln zł, a w miniony poniedziałek podniósł tę kwotę do 16 mln zł.

Aby przetarg rozstrzygnąć trzeba było jeszcze zmienić stosowne zapisy w budżecie Białegostoku na 2017 rok, jak również w tzw. wieloletniej prognozie finansowej miasta.

W miniony poniedziałek sprawa miała stanąć na sesji Rady Miasta Białystok. Mimo, iż decyzja przez sejmik była już podjęta, większość rady miasta zdecydowała, by sesję przerwać.

W czwartek wieczorem ją dokończono, a głosowanie poprzedziła dyskusja. Radni PiS, którzy mają w radzie miasta samodzielną większość argumentowali, że inwestycja na Krywlanach nie będzie służyła wszystkim mieszkańcom, a przede wszystkim wąskiej grupie przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się partycypować w kosztach budowy.

"My to nazywamy pasem startowym, który tak naprawdę nie wiadomo, komu ma służyć. Na pewno nie będzie ten pas startowy służył wszystkim mieszkańcom Białegostoku (...), będą mogli z niego korzystać tylko nieliczni. My dobrze wiemy, jaka jest różnica między lotniskiem a pasem startowym" - mówił przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

I przypominał, że w poprzedniej perspektywie finansowej władze samorządowe województwa podlaskiego zrezygnowały z planów budowy regionalnego portu lotniczego (argumentowały to wówczas wysokimi kosztami samej inwestycji i późniejszego jej utrzymania - PAP).

"Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o budowę pasa startowego (...). Mieszkańcom Białegostoku tak naprawdę robi się +wodę z mózgu+, bo mają nadzieję, że będą mogli korzystać z tego pasa" - mówił Dębowski.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA