PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biznes czy turystyka - kto buduje popyt na usługi hotelarskie w Trójmieście?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 lut 2014 12:17

Biznes czy turystyka - kto buduje popyt na usługi hotelarskie w Trójmieście?

Z roku na rok rośnie liczba turystów odwiedzających Trójmiasto. To efekt umacniającej się w Europie i na świecie marki Gdańska, ale przede wszystkim inwestycji hotelowych i infrastrukturalnych, których ciągle przybywa. Wyzwaniem pozostaje przygotowanie oferty pozwalającej przedłużyć sezon turystyczny - to główne wnioski uczestników sesji hotelowej, która odbyła się podczas konferencji Property Forum Trójmiasto 2014.

REKLAMA

Województwo pomorskie zajmuje 6. miejsce w Polsce pod względem liczby skategoryzowanych hoteli - jest ich 170. Ponad jedna trzecia z nich (36 proc.) jest zlokalizowana na terenie Trójmiasta - wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Analizując dane z ostatnich lat, oferta hotelowa w regionie, jak i liczba gości korzystających z tych usług stale rośnie - w ciągu ostatnich pięciu lat aż o 60 procent. Większość turystów w tej części kraju stanowią Polacy (60. proc.), jednak z roku na rok struktura ta zmienia się na korzyść obcokrajowców. Najwięcej gości przyjeżdża z Niemiec - 26 proc., Rosji - 12 proc., dalej Norwegii - 11 proc. i Szwecji - 6 proc.

- To bardzo dobre wyniki. Pokazują jak ogromny potencjał ma trójmiejski rynek. Wzrost liczby gości zagranicznych jest szczególnie ważny, bo ich siła nabywcza jest dwukrotnie większa od naszej. To wyraźnie odbija się na przychodach branży - mówi Marta Abratowska-Janiec, analityk hotelowy, Horwath HTL.

W regionie najwięcej pokoi oferują hotele sieciowe. W 2013 roku średnia cena za nocleg wynosiła 299 zł. Dla porównania, najwyższa stawka - 307 zł - obowiązywała w Warszawie, ale tuż za nią, z ceną zaledwie o 10 zł mniejszą, uplasowało się Trójmiasto, wyprzedzając Wrocław, Poznań czy Kraków. Także średnie obłożenie hoteli, na poziomie 62 procent, należało w tym okresie do najwyższych w kraju.

- Dane są optymistyczne, choć nie obejmują jeszcze wszystkich zjawisk - przyznaje Marta Chełkowska, dyrektor, Departament Turystyki i Promocji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Należy przecież pamiętać, że województwo pomorskie jest kojarzone z wypoczynkiem, głównie letnim, i oprócz hoteli skategoryzowanych mamy tu wiele obiektów bez kategoryzacji. Wiele osób przyjeżdża nie tyle do hoteli, czy pensjonatów, ale do ośrodków wczasowych, wynajmuje pokoje gościnne, a wypoczynek odbywa się w całym regionie nie tylko w Trójmieście - zaznacza.

Hotele otwierają się na biznes
Do dyspozycji turystów w woj. pomorskim są takie skategoryzowane obiekty jak: hotele, motele, pensjonaty czy kempingi. W ostatnich latach przybywa inwestycji hotelowych o najwyższym standardzie - w Trójmieście jest siedem hoteli 5-gwiazdkowych takich sieci jak: Sheraton, Sofitel, Radisson czy Hilton. To m.in. odpowiedź na rosnącą liczbę turystów biznesowych.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA