PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Blaski i cienie polskiego rynku hotelarskiego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 lis 2015 07:50

Blaski i cienie polskiego rynku hotelarskiego Dariusz Futoma

Według autorów piątej, najnowszej edycji przewodnika dla inwestorów – Hotel Guidebook Poland&CEE 2015|2016 – najczęściej poprzez franczyzę wzrasta usieciowienie hoteli - nie tylko w największych miastach Polski. Natomiast jednym z największym wyzwań hotelarzy w Polsce jest niska średnia cena za pokój.

REKLAMA

Obchodząca w tym roku stulecie firma doradcza dla branży hotelarstwa i turystyki - Horwath HTL wraz z TPA Horwath przygotowały kolejną, piątą edycję przewodnika dla wszystkich, którzy działają lub planują inwestować w polskiej branży hotelarskiej. Autorzy raportu dokonali wnikliwej analizy sytuacji na rynku oraz trendów, które pojawiają się na świecie, w tym w Europie oraz przyjrzeli się lokalnym uwarunkowaniom mającymi wpływ na rozwój branży w Polsce. Wskazali zarówno na niedostatki oraz ryzyka, ale także na ogromny potencjał jaki drzemie w polskim hotelarstwie.

Polski rynek hotelowy cały czas zmienia się i rozwija. Na koniec 2014 roku funkcjonowało w Polsce 2 459 hoteli, oferujących 122 162 pokoi. Przeważającą większość stanowiły obiekty 3* (50 proc. udziału w rynku pod względem liczby obiektów, 45 proc. udziału w rynku pod względem liczby pokoi hotelowych). Drugą pozycję, pod względem podaży liczby hoteli, stanowiły obiekty 2* (27 proc. udziału w rynku) - jakkolwiek biorąc pod uwagę liczbę pokoi hotelowych, dominowały nad nimi obiekty 4* (26-proc. udział w rynku).

Największe obłożenie w 2014 roku, przekraczające średnią dla kraju - 45,4 proc., zanotowały obiekty zlokalizowane w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim i małopolskim.

Wyniki analiz wyraźnie też wskazują, że o ile Warszawa nadal wyprzedza inne miasta pod względem podaży bazy hotelowej, jak i popytu na nią, to jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla nowych inwestycji hotelowych stało się Trójmiasto. Na wzrost inwestycji hotelowych i korzystne wyniki trójmiejskich hoteli wpływ mają dwa podstawowe czynniki: rozwój centrów BPO w mieście wsparty intensywnym rozwojem rynku nieruchomości biurowych, a także coraz większa rozpoznawalność  aglomeracji jako atrakcyjnego kierunku turystycznego wśród osób z zagranicy.

W połowie 2015 roku w Polsce działały 24 polskie sieci hotelowe, które łącznie oferowały 145 hoteli z ponad 16 tys. pokoi hotelowych oraz 15 międzynarodowych sieci hotelowych ze 158 hotelami i ponad 25 tys. pokojami hotelowymi. Hotele sieciowe w Polsce są średnio ponad 3,5 razy większe od hoteli niesieciowych. Średnia wielkość obiektów hotelowych we wszystkich kategoriach przekracza 100 pokoi i jest naturalną konsekwencją wymagań sieci hotelowych, które nie są zainteresowane obiektami małymi.

Największy odsetek usieciowienia, zarówno hoteli jak i pokoi hotelowych, odnotowano w
najwyższej kategorii hoteli – obiektach 5-gwiazdkowych. Wynika to z faktu, że dominująca część obiektów o tym standardzie to hotele głównie miejskie, które charakteryzują się bardzo dużą liczbą pokoi i dużym zainteresowaniem sieci hotelowych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA