PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża turystyczna na Podkarpaciu skorzystała z funduszy unijnych

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2014 08:57

Budowa obwodnic Jarosławia i Przemyśla, a także nowego mostu na Wiśle - te m.in. inwestycje zostały dofinansowane na Podkarpaciu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (RPW). W sumie region w latach 2007-2013 otrzymał z tego programu 487 mln euro.

REKLAMA

RPW to program, z którego korzysta pięć województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Budżet tego programu na lata 2007-2013 wyniósł ponad 2,3 mld euro.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, w ramach Programu Operacyjnego RPW dofinansowanych zostało w regionie 66 inwestycji na łączną kwotę ponad 2,4 mld zł.

Zaznaczyła, że dofinansowywane były projekty, które realizowały jeden z pięciu priorytetów: nowoczesna gospodarka, infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, infrastruktura transportowa, wojewódzkie ośrodki wzrostu oraz zrównoważony rozwój potencjału turystycznego opartego o warunki naturalne.

Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych w ramach programu RPW jest budowa nowego mostu na Wiśle w Połańcu, który połączy Podkarpacie ze Świętokrzyskiem. "Przeprawa będzie miała długość 955 metrów i szerokość 15 metrów. Koszt jej budowy to ponad 338 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 276 mln zł. Oprócz mostu w Połańcu zmodernizowane i wybudowane zostały odcinki dróg wojewódzkich, powstały mosty na rzekach Stary Breń, Wisłoka oraz na potoku Chorzelowskim" - dodała Gorzelak-Nieduży.

Jak bardzo inwestycja ułatwi życie mieszkańcom sąsiadujących regionów, będzie można się przekonać już pod koniec tego roku.

Z programu wspierającego województwa wschodnie dofinansowana została na Podkarpaciu także budowa obwodnic Jarosławia, Przemyśla i Mielca. Oprócz tych inwestycji swoje campusy rozbudowały także wyższe uczelnie, zarówno Uniwersytet Rzeszowski, jak i miejscowa politechnika.

Wspólną inwestycją pięciu wschodnich regionów Polski jest budowa tras rowerowych. W sumie powstanie blisko 2 tys. km. Całkowity koszt budowy trasy to ponad 270 mln zł. Kolejną wspólną inwestycją jest budowa na terenie pięciu województw szerokopasmowego internetu. Ta inwestycja warta jest w sumie prawie 1,5 mld zł.

Natomiast na Podkarpaciu jedną z najważniejszych inwestycji dofinansowanych z programu RPW jest budowa w podrzeszowskiej Jasionce Centrum Wystawienniczo-Kongresowego.

Jak podkreśliła Gorzelak-Nieduży, ma to być biznesowa wizytówka regionu. "Centrum będzie miało imponującą kubaturę - ponad 200 tys. m kw. Będzie to miejsce, które będzie służyć rozwojowi regionu, nawiązywaniu biznesowych kontaktów, pozyskiwaniu kontrahentów, kreowaniu biznesowego wizerunku regionu" - dodała.

Koszt powstania obiektu to prawie 135 mln zł, z czego ponad 64 mln zł to dofinansowanie z budżetu UE.

Wiadomo już, że w latach 2014-2020 na rozwój pięciu województw Polski Wschodniej przeznaczonych zostanie ponad 2,11 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA