PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża turystyczna zadowolona z projektu zmian prawa konsularnego

  • Autor: PAP
  • 30 mar 2015 07:26

Branża turystyczna zadowolona z projektu zmian prawa konsularnego

Nowe propozycje w prawie konsularnym dotyczące udzielania pomocy turystom są zgodne z oczekiwaniami branży turystycznej, ale mogą prowadzić do zwiększenia opiekuńczej roli państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.

REKLAMA

Rada Ministrów w ostatni wtorek przyjęła projekt Prawa konsularnego, który ma zastąpić ustawę z 1984 r. o funkcjach konsulów RP. W projekcie ustawy przedłożonym przez ministra spraw zagranicznych uregulowano m.in. zasady powoływania konsulów, funkcje i czynności konsularne, zasady postępowania przed konsulem, opłaty konsularne i działalność konsulów honorowych.

Do projektu wprowadzono pojęcie pomocy konsularnej. Zgodnie z nim jest to pomoc udzielana obywatelowi polskiemu np. w razie poważnego wypadku lub ciężkiej choroby, aresztowania lub zatrzymania, aktu przemocy czy w sytuacji konieczności nagłego powrotu do Polski, gdy nie ma on na to środków finansowych. Określono też w nim zadania konsula w przypadku wystąpienia w jego okręgu zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla zdrowia i życia lub bezpieczeństwa obywateli polskich. Nowe przepisy zobowiązują konsula do podejmowania działań mających na celu wsparcie bezpiecznego i sprawnego opuszczenia przez nich zagrożonego obszaru.

W ocenie dr hab. Hanny Zawistowskiej, prof. SGH proponowane zmiany w prawie są zgodne z oczekiwaniami branży turystycznej, a ich przyjęcie będą miały pozytywny wpływ na rozwój zagranicznej turystyki wyjazdowej.

"Jednakże - według mojej oceny - brak określenia ogólnych cech zdarzeń, których wystąpienie nakłada na konsula obowiązek podjęcia działań powoduje, że jedynie w pewnym zakresie stanowią one odpowiedź na wyzwania, jakie przed służbami konsularnymi stawia masowość zagranicznych wyjazdów turystycznych. Uważam, że projektowane przepisy wymagają doprecyzowania, umożliwiającego identyfikację zdarzeń (...) obligujących konsula do podjęcia działań" - powiedziała prof. Zawistowska.

Jej zdaniem doprecyzowanie zapisów powinno umożliwić udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy konsul ma obowiązek udzielenia pomocy w organizacji wyjazdów z terenów leżących w sąsiedztwie obszarów, na których wystąpiły zagrożenia, a także czy obowiązkiem konsula jest udzielanie pomocy klientom bankrutujących biur podróży.

Z kolei w opinii dr hab. Magdaleny Kachniewskiej, prof. SGH proponowane zmiany, w tym rozszerzenie obowiązków konsula w zakresie ewentualnej pomocy udzielanej polskim obywatelom, wpisują się w znacznie szerszy nurt - roztaczania opieki nad obywatelem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA