PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branżę hotelową czeka rok wielu transakcji - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 mar 2013 16:14

Branżę hotelową czeka rok wielu transakcji - raport

- Poza Światową Konferencją Klimatyczną COP 19, która odbędzie się w Warszawie, brak jest przesłanek aby prognozować 2013 rok jako dobry dla operatorów hotelowych. Wrócą czasy ograniczania kosztów i walki o obłożenie. Na sprzedaż wystawiona zostanie duża liczba mniejszych hoteli należących do osób prywatnych i przez nie prowadzonych. Prognozujemy też zmianę właścicieli niektórych istniejących sieciowych obiektów w głównych miastach - mówi Alex Kloszewski, drektor działu inwestycji hotelowo-rekreacyjnych w Colliers International.

REKLAMA

Rok 2012 okazał się całkiem dobrym rokiem dla operatorów hotelowych w Polsce. Duże znaczenie dla osiągnięcia pozytywnych wyników sprzedażowych miały Mistrzostwa UEFA EURO 2012. Szacujemy, że wydarzenie to wygenerowało ponad 175 000 sprzedanych noclegów w miastach, w których odbywały się mecze.

Warszawa podczas UEFA EURO 2012 osiągnęła najwyższe w historii stawki za pokój (ADR). Przykładowo 8 czerwca (mecz Polska - Grecja) hotele 5-gwiazdkowe podniosły swoje ADR do 200 EUR, osiągając przy tym ponad 87% obłożenia. Kolejne mecze reprezentacji Polski rozgrywane na Stadionie Narodowym zaowocowały obłożeniem na poziomie 98%, przy historycznie największych stawkach ADR i poziomach RevPAR. Z drugiej strony w czerwcu i lipcu odwołane zostało część imprez z sektora MICE, jednak te miesiące tak czy inaczej charakteryzują się spowolnieniem aktywności w tym sektorze.

Warszawa uzyskała także wysokie poziomy obłożenia (74,6%) w segmencie hoteli 5-gwiazdkowych przy ADR na poziomie 113 EUR - najwyższy poziom ADR w ostatnich 10 latach. W ciągu całego roku w Warszawie występował silny popyt na noclegi w segmencie biznesowym i małych konferencji. Ten trend w połączeniu z UEFA EURO 2012 pozwolił hotelom 5-gwiazdkowym na osiągnięcie średniego poziomu obłożenia na poziomie 74,6% oraz średniego ADR w wysokości około 113 EUR. Również segment obiektów 3- i 4-gwiazdkowych radził sobie dobrze pod względem operacyjnym, osiągając 69,5% średniego obłożenia przy stawkach ADR około 82,5 EUR.

Kraków został wybrany na siedzibę brytyjskiej reprezentacji podczas Mistrzostw UEFA EURO 2012. Dzięki temu oraz stosunkowo długiemu sezonowi letniemu miasto osiągnęło pozytywne wyniki w stosunku do roku 2011. Markowe produkty hotelowe miały dobry rok, osiągając poziom obłożenia na poziomie około 68% i ADR w wysokości około 76 EUR. Dobrze radziły sobie obiekty 5-gwiazdkowe, które osiągnęły około 74% obłożenia przy ADR wynoszącym 94 EUR.

Trójmiasto podczas mistrzostw EURO 2012 osiągnęło najwyższe w Polsce ADR sięgające 225 EUR. W 2012 hotele w Gdańsku odnotowały poziom obłożenia na poziomie 64%, z ADR w wysokości 63 EUR. Segment 5-gwaiazdkowy zakończył rok na poziomie 69% obłożenia i ADR w wysokości 87 EUR. Wyniki hoteli 5-gwiazdkowych zlokalizowanych w Sopocie szacujemy na 61% poziomu obłożenia oraz średniej stawce za pokój w wysokości 105 EUR.

Podczas Mistrzostw Euro 2012 wzrost wskaźnika RevPAR nastąpił w momencie pierwszego meczu w Poznaniu i osiągnął wartość 179 EUR. Był on wynikiem wzrostu średnich stawek oraz poziomu obłożenia. Jednak w następnych dniach wzrost wskaźnika RevPAR osłabił się, a obłożenie osiągnęło 91,6% (+14,3%) 14 czerwca, kiedy Włochy zmierzyły się z Chorwacją oraz w dniu ostatniego meczu rozgrywanego w Poznaniu 18 czerwca. Podczas meczu Włochy - Irlandia poziom obłożenia wyniósł 97,4% (+57,7%) a ADR wzrósł do 198 EUR.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA