PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Burmistrz Uniejowa: Miasto to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-leczniczo-biznesowy

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2014 10:19

Burmistrz Uniejowa: Miasto to prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-leczniczo-biznesowy

Burmistrz podłódzkiego Uniejowa Józef Kaczmarek przyznaje, że nie wie, jak wyglądałoby miasto, gdyby Polska nie weszła do Unii; wie natomiast, że możliwość korzystania z unijnych pieniędzy przyczyniła się do ogromnego skoku cywilizacyjnego w gminie.

REKLAMA

Według niego "wejście do UE to była szansa, jaką uzyskuje się raz na tysiąc lat i którą trzeba maksymalnie wykorzystać".

W Uniejowie - dzięki wykorzystaniu wód geotermalnych - powstały m.in. komfortowe obiekty sanatoryjne, wypoczynkowe i konferencyjne, największy w Polsce kompleks basenów termalnych oraz nowoczesny ośrodek piłkarski.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień pamięta Uniejów sprzed dziesięciu lat, jako małe miasteczko przy trasie Łódź-Poznań, które zauważało się dzięki mostowi na Warcie i zarysowi Zamku w oddali w parku; senne miasteczko, które niczym nie zachęcało do zatrzymania się. Teraz, to obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w woj. łódzkim. "Teraz nie przejeżdża się przez Uniejów, ale do Uniejowa jedzie" - podsumował.

Burmistrz Kaczmarek przyznaje, że gdy pojawiła się możliwość korzystania z dotacji unijnych w gminie zaczęły powstawać ambitne projekty, które w konsekwencji przekształciły ją w prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-leczniczo-biznesowy. Największe inwestycje, o łącznej wartości ok. 200 mln zł, Uniejów zamknął w pierwszej połowie 2012 r. Zakończono wówczas m.in. rozbudowę kompleksu basenów termalnych oraz budowę ośrodka piłkarskiego. Turystyczna baza została uzupełniona również przez Dom Pracy Twórczej, Zagrodę Młynarską oraz odrestaurowany zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich.

Euforię samorządowców studzi nieco ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego, b. wojewoda łódzki, prof. Stefan Krajewski. I choć przyznaje, że Uniejów wykorzystał znakomicie swoją szansę, to ma obawy, że może to być "sukces na krótkich nogach". Profesor zwrócił uwagę, że wiele samorządów postanowiło wydać unijne dotacje na budowę aquaparków, które - jako deficytowe - mogą nie przetrwać. Przewaga Uniejowa - jego zdaniem - polega na tym, że był jednym z pierwszych takich projektów. Zrobił furorę, ale ekonomista ma obawy, czy położone daleko od dużych centrów miasto zdoła utrzymać się na aquaparku. Centrum, które może zapewnić inwestycji klientelę, jest Łódź, ale - uważa ekonomista - nie jest ona zbyt bogata.

Krajewski jest przekonany, że sukces Uniejowa jest bardzo spektakularny. "Zobaczymy czy przetrwa. Wykorzystał szansę znakomicie, ale musi zdywersyfikować swoją działalność, bo jeśli zachłyśnie się tym sukcesem, który jest - to zginie" - uważa ekonomista.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA