PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chęciny celują w turystów

  • Autor: PAP
  • 21 lip 2014 16:41

W podkieleckich Chęcinach (Świętokrzyskie) znanych m.in. z ruin średniowiecznego Zamku Królewskiego dobiega końca seria inwestycji m.in. w infrastrukturę turystyczną. Według burmistrza, dzięki nim liczba odwiedzających powinna wzrosnąć prawie pięciokrotnie.

REKLAMA

To już drugi sezon, w którym turyści z powodu prac remontowych nie mogą zwiedzić ruin jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków regionu świętokrzyskiego. Na czas realizacji inwestycji w murach chęcińskiego zamku od maja ub.r. zamknięto go dla zwiedzających. Rocznie bilety wstępu kupowało tam ponad 100 tys. osób. To oznacza, że rocznie na braku sprzedaży biletów miasto traci około miliona złotych.

Jesienią br. prace remontowe mają być zakończone. Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny liczy na to, że straty związane z przerwą w ruchu turystycznym zostaną nadrobione w kolejnych latach. "Według naszych prognoz liczba zwiedzających zamek i nasze miasto w 2016 roku powinna dojść do 500 tys." - ocenił.

Uważa, że optymistyczne założenia są do osiągniecia biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie organizatorów zorganizowanych wycieczek oraz turystów indywidualnych widoczne m.in. w biurze informacji turystycznych. Liczy także na efekty wartych kilkadziesiąt milionów złotych inwestycji.

Jak przekonywał PAP Jaworski, osoba, która był w jego mieście kilka lat temu, może mieć wrażenie, że powróciła w zupełnie inne miejsce. Wśród kluczowych inwestycji zwiększających atrakcyjność miasta wymienia m.in. dobiegający końca remont wspomnianych ruin zamku warty 8 mln zł, rewitalizację dwóch rynków za 10 mln zł oraz otwartą w czerwcu ub.r. halę sportową, która kosztowała 18 mln zł. "Już teraz odbywają się tam imprezy sportowe o ogólnokrajowej randze, m.in. mistrzostwa Polski w zapasach" - przypomniał. Wszystkie działania były w znacznej części współfinansowane z funduszy unijnych.

Na zamku zakończono już m.in. renowację czworobocznej baszty, która stanie się jednym z nowych punktów widokowych na miasto. Północny stok, od którego strony można podziwiać najpiękniejszy widok na zamek został oczyszczony z samosiejek, odnowiono drogi prowadzące do zabytku, zainwestowano w parkingi i zaplecze turystyczne - m.in. toalety i punkty gastronomiczne. Mimo tego, z powodu trwających prac, wstęp turystów na zamek jest jeszcze niemożliwy.

Oprócz inwestycji gminy, ważnym motorem wzrostu liczby turystów może być rozpoczęta w czerwcu przez Uniwersytet Warszawski budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej, z którym już chcą współpracować uczelnie z kilku kontynentów i przysyłać tu swoich studentów na naukowe turnusy. Jak informowano w czerwcu, całkowity koszt budowy ECEG przekroczy 34 mln zł. Większość środków będzie pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA