PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z prywatyzacją uzdrowisk?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • 25 wrz 2012 09:17

Co dalej z prywatyzacją uzdrowisk?

W Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z marszałkami województw na temat komunalizacji 10 uzdrowisk. Pierwotny pomysł, by je sprywatyzować (szacowano, że wpływy ze sprzedaży będą na poziomie 125 mln zł) oprotestowali samorządowcy.

REKLAMA

Chodzi o 10 uzdrowisk będących obecnie w rękach skarbu państwa: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec.

- Ta lista to oferta skierowana do samorządów. Niektóre, tak jak województwo podkarpackie, są mocno zainteresowane przejęciem uzdrowisk w drodze komunalizacji i podjęły w tej sprawie stosowne uchwały. W przypadku innych województw, takiej pewności nie mamy. Dlatego najpierw chcemy porozmawiać z marszałkami - wyjaśniła Magdalena Kobos, rzecznik MSP.

Co nie skomunalizowane, będzie sprzedane

W praktyce oferta resortu oznacza, że kurorty, które nie zostaną przekazane bezpłatnie samorządom wojewódzkim w ramach komunalizacji, zostaną sprzedane.

Komunalizacja to od strony prawnej skomplikowany proces, w którym należy również uwzględnić zadania samorządów wynikające z przyjętych przez nie strategii rozwojowych.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka stwierdziła, że komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

- Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek - powiedziała w Portalu Samorządowym Ewa Sibrecht-Ośka.

Resort zmienił zdanie

Przypomnijmy, że wcześniej resort chciał prywatyzować kurorty. Dlaczego teraz zmienił zdanie?

- Głównym powodem zmiany stanowiska były względy społeczne. W czasie konsultacji było wiele głosów, by skomunalizować uzdrowiska, które zostały jeszcze w rękach państwa. Chcemy uwzględnić te opinie. W przyszłym roku mamy zapewnić 5 mld zł przychodów z prywatyzacji. Kwota 125 mln zł, którą uzyskalibyśmy z ewentualnej sprzedaży, nie wpłynie na wykonanie tego zadania - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Kobos.

Jednym z oponentów prywatyzacji był Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, który w lipcu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaapelował do strony rządowej, by z wykazu prywatyzowanych uzdrowisk wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA