PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co dalej z prywatyzacją uzdrowisk?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • 25 wrz 2012 09:17

Co dalej z prywatyzacją uzdrowisk?

W Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło się spotkanie z marszałkami województw na temat komunalizacji 10 uzdrowisk. Pierwotny pomysł, by je sprywatyzować (szacowano, że wpływy ze sprzedaży będą na poziomie 125 mln zł) oprotestowali samorządowcy.

REKLAMA

Chodzi o 10 uzdrowisk będących obecnie w rękach skarbu państwa: Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka, Rymanów i Horyniec.

- Ta lista to oferta skierowana do samorządów. Niektóre, tak jak województwo podkarpackie, są mocno zainteresowane przejęciem uzdrowisk w drodze komunalizacji i podjęły w tej sprawie stosowne uchwały. W przypadku innych województw, takiej pewności nie mamy. Dlatego najpierw chcemy porozmawiać z marszałkami - wyjaśniła Magdalena Kobos, rzecznik MSP.

Co nie skomunalizowane, będzie sprzedane

W praktyce oferta resortu oznacza, że kurorty, które nie zostaną przekazane bezpłatnie samorządom wojewódzkim w ramach komunalizacji, zostaną sprzedane.

Komunalizacja to od strony prawnej skomplikowany proces, w którym należy również uwzględnić zadania samorządów wynikające z przyjętych przez nie strategii rozwojowych.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka stwierdziła, że komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

- Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek - powiedziała w Portalu Samorządowym Ewa Sibrecht-Ośka.

Resort zmienił zdanie

Przypomnijmy, że wcześniej resort chciał prywatyzować kurorty. Dlaczego teraz zmienił zdanie?

- Głównym powodem zmiany stanowiska były względy społeczne. W czasie konsultacji było wiele głosów, by skomunalizować uzdrowiska, które zostały jeszcze w rękach państwa. Chcemy uwzględnić te opinie. W przyszłym roku mamy zapewnić 5 mld zł przychodów z prywatyzacji. Kwota 125 mln zł, którą uzyskalibyśmy z ewentualnej sprzedaży, nie wpłynie na wykonanie tego zadania - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Kobos.

Jednym z oponentów prywatyzacji był Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, który w lipcu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaapelował do strony rządowej, by z wykazu prywatyzowanych uzdrowisk wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA