PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co zostaje po wakacjach? Wspomnienia i... długi

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sie 2016 08:02

Co zostaje po wakacjach? Wspomnienia i... długi Fot. Fotolia

Choć 88 proc. wyjeżdżających w tym roku na wakacje zamierzało sfinansować urlop wyłącznie oszczędnościami, to jednak jak to w życiu bywa nie wszystkim udało się zrealizować plan. Wyniki badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK pokazują, że letnie wyjazdy częściej niż zakładamy wiążą się z zaciąganiem pożyczki i problemami finansowymi.

REKLAMA

Mimo że pożyczenie pieniędzy na wakacje bierze pod uwagę raptem 6 proc. Polaków, a 6 proc. zastanawia się co zrobi, to ostatecznie zadłużyć się z powodu letniego urlopu zdarza się co czwartemu rodakowi. Dla co dwudziestej osoby letni wypoczynek okazał się znaczącym problemem finansowym, przy czym niemal dwa razy częściej przytrafiało się to kobietom niż mężczyznom - wynika z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK.

Wśród wszelkiego rodzaju wyjazdów, wyjazdy wakacyjne najczęściej generują konsekwencje finansowe, dystansując imprezy rodzinne, święta, przedłużone weekendy, czy ferie razem wzięte. Zapewne po części z tego powodu, wrzesień jest trzecim po grudniu i styczniu miesiącem w roku, w którym największy odsetek Polaków sygnalizuje kłopoty z opłacaniem bieżących rachunków. Jak pokazało badanie, w pierwszym miesiącu po wakacjach na problemy z dopięciem domowego budżetu skarży się co ósmy ankietowany - 12 proc. To znacznie mniej niż w grudniu - 49 proc. osób, czy w styczniu - 29 proc., ale więcej niż w pozostałych miesiącach roku.

- Trudno jest się zdyscyplinować, zwłaszcza na letnim urlopie, ale panowanie nad wakacyjnymi wydatkami jest bardzo ważne, szczególnie w rodzinach z dziećmi w wieku szkolnym, gdzie wiadomo, że za chwilę znów będą potrzebne większe sumy na szkolną wyprawkę – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

– W celu „ratowania sytuacji” na pewno nie należy przekładać opłat za rachunki, bo może się to skończyć odcięciem usług lub wpisaniem do Rejestru Dłużników BIG, jeśli przeterminowanie przekroczy 60 dni, a kwota zaległości 200 zł. Odradzałbym też branie kolejnych pożyczek czy kredytów jeśli nie wystarcza pieniędzy na obsługę zaciągniętych wcześniej, bo negatywnie wpłynie to na historię kredytową. Zachęcałbym natomiast w przyszłości do przemyślanych ubezpieczeń m.in. mieszkania, które pod naszą dłuższą nieobecność może zostać zalane czy okradzione i samochodu, którym wybieramy się w daleką podróż - dodaje Mariusz Hildebrand.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA