PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz wyższe obłożenie w polskich hotelach. Co dalej z rynkiem?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2015 11:50

Coraz wyższe obłożenie w polskich hotelach. Co dalej z rynkiem? Fot. Fotolia

Po szybkim wzroście wartości pokoju hotelowego w 2012 r., w następnych latach zaobserwowaliśmy ich spadek, a obecnie średnia wartość pokoju hotelowego wróciła do stanu z roku 2010 - informują eksperci Polish Properties. Jakie są konsekwencje zmian na rynku?

REKLAMA

Jednocześnie obserwowane jest ożywienie na rynku hotelowym w Polsce, główne wskaźniki efektywności hoteli rosną, rośnie również liczba transakcji sprzedaży i wartość transakcji inwestycyjnych. To wszystko w kolejnych latach powinno wpłynąć na wzrost wartości hoteli.

Większe zainteresowanie inwestorów sektorem hotelowym wiązać należy z szybkim wzrostem obłożenia, niskimi stopami procentowymi i lepszym dostępem do finansowania. W ostatnich kwartałach zwiększyła się liczba transakcji hotelowych i to nie tylko w Warszawie, ale również w miastach regionalnych.

- Średnia roczna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku hotelowym w Polsce w ostatnich 10 latach wynosi ok. 100 mln euro, natomiast w roku 2015 przekroczyła 160 mln euro. Do głównych transakcji hotelowych w ostatnich miesiącach zaliczyć można sprzedaż 5-gwiazdkowych  Radisson Blu we Wrocławiu i Sheraton w Warszawie (część transakcji portfelowej). Jednak odnotowujemy wzmożone zainteresowanie również hotelami ekonomicznymi zlokalizowanymi w miastach regionalnych, np. sprzedaż 3-gwiazdkowych hoteli Mercure w Lublinie i Zamościu – powiedziała Dorota Lachowska, Head of Market Research Polish Properties.

Rosnące obłożenie wpływa na stabilizację rynku hotelowego. Jednak, wzrost obłożenia, który wiązać należy z konfliktem zbrojnym w Afryce Północnej, spowodowany był głównie przez turystów krajowych, którzy pozostali w wakacje w Polsce. Turyści krajowi nie są jednak skłonni do ponoszenia większych wydatków. Dodatkowo rosnąca konkurencja na rynku hotelowym spowodowała utrzymanie średniej ceny za pokój na relatywnie niskim poziomie.

- Obecnie przeciętna wartość pokoju hotelowego w obiekcie 5- lub 4-gwiazdkowym w Warszawie czy Krakowie przekracza 170 tys. euro i niewiele się różni od wartości hoteli  najwyższej kategorii zlokalizowanych w Trójmieście, Wrocławiu czy Łodzi. O ile jednak różnice w hotelach najwyżej skategoryzowanych w tych miastach są nieznaczne, o tyle różnice w hotelach ekonomicznych sięgają 50 proc. ich wartości. Wartość hoteli klasy turystycznej w Warszawie mieści się zazwyczaj w przedziale ok. 80 tys.-100 tys. euro za pokój, jednak w miastach regionalnych może to już być jedynie ok. 30 tys. euro – powiedział Marcin Malmon, Director, Valuation Services Polish Properties.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA