PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Coraz wyższe obłożenie w polskich hotelach. Co dalej z rynkiem?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2015 11:50

Coraz wyższe obłożenie w polskich hotelach. Co dalej z rynkiem? Fot. Fotolia

Po szybkim wzroście wartości pokoju hotelowego w 2012 r., w następnych latach zaobserwowaliśmy ich spadek, a obecnie średnia wartość pokoju hotelowego wróciła do stanu z roku 2010 - informują eksperci Polish Properties. Jakie są konsekwencje zmian na rynku?

REKLAMA

Jednocześnie obserwowane jest ożywienie na rynku hotelowym w Polsce, główne wskaźniki efektywności hoteli rosną, rośnie również liczba transakcji sprzedaży i wartość transakcji inwestycyjnych. To wszystko w kolejnych latach powinno wpłynąć na wzrost wartości hoteli.

Większe zainteresowanie inwestorów sektorem hotelowym wiązać należy z szybkim wzrostem obłożenia, niskimi stopami procentowymi i lepszym dostępem do finansowania. W ostatnich kwartałach zwiększyła się liczba transakcji hotelowych i to nie tylko w Warszawie, ale również w miastach regionalnych.

- Średnia roczna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku hotelowym w Polsce w ostatnich 10 latach wynosi ok. 100 mln euro, natomiast w roku 2015 przekroczyła 160 mln euro. Do głównych transakcji hotelowych w ostatnich miesiącach zaliczyć można sprzedaż 5-gwiazdkowych  Radisson Blu we Wrocławiu i Sheraton w Warszawie (część transakcji portfelowej). Jednak odnotowujemy wzmożone zainteresowanie również hotelami ekonomicznymi zlokalizowanymi w miastach regionalnych, np. sprzedaż 3-gwiazdkowych hoteli Mercure w Lublinie i Zamościu – powiedziała Dorota Lachowska, Head of Market Research Polish Properties.

Rosnące obłożenie wpływa na stabilizację rynku hotelowego. Jednak, wzrost obłożenia, który wiązać należy z konfliktem zbrojnym w Afryce Północnej, spowodowany był głównie przez turystów krajowych, którzy pozostali w wakacje w Polsce. Turyści krajowi nie są jednak skłonni do ponoszenia większych wydatków. Dodatkowo rosnąca konkurencja na rynku hotelowym spowodowała utrzymanie średniej ceny za pokój na relatywnie niskim poziomie.

- Obecnie przeciętna wartość pokoju hotelowego w obiekcie 5- lub 4-gwiazdkowym w Warszawie czy Krakowie przekracza 170 tys. euro i niewiele się różni od wartości hoteli  najwyższej kategorii zlokalizowanych w Trójmieście, Wrocławiu czy Łodzi. O ile jednak różnice w hotelach najwyżej skategoryzowanych w tych miastach są nieznaczne, o tyle różnice w hotelach ekonomicznych sięgają 50 proc. ich wartości. Wartość hoteli klasy turystycznej w Warszawie mieści się zazwyczaj w przedziale ok. 80 tys.-100 tys. euro za pokój, jednak w miastach regionalnych może to już być jedynie ok. 30 tys. euro – powiedział Marcin Malmon, Director, Valuation Services Polish Properties.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA