PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre prognozy dla ruchu lotniczego w Polsce

  • wnp.pl
  • 30 paź 2017 14:43

Dobre prognozy dla ruchu lotniczego w Polsce fot. Fotolia

W pierwszym półroczu tego roku polskie lotniska obsłużyły ponad 17 mln pasażerów, tj. o 17 proc. więcej w porównaniu rok do roku. Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2035 roku będzie to liczba 95 mln, co daje trzykrotnie wyższy wynik, niż w 2016 roku.

REKLAMA

Choć ULC zarazem podkreśla, że 2017 będzie być może ostatnim rokiem dwucyfrowej dynamiki tego wskaźnika, to nadal w ciągu niemal dwu dekad tempo rozwoju ruchu lotniczego w Polsce nadal będzie znacznie wyższe niż średnio w Europie.

To cieszy, ale i budzi obawy, czy infrastruktura nie stanie się już za ok. 5-7 lat barierą w rozwoju ruchu na niektórych lotniskach. Dotyczy to w szczególności lotnisk: Chopina w Warszawie oraz Balice w Krakowie.

- Zgodnie z naszą prognozą zakładamy, że w całym 2017 roku polskie porty lotnicze odprawią łącznie ok. 39 ml pasażerów, o 15 proc. więcej niż w 2016 roku - powiedział dziennikarzom Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ruch nakręcają tanie linie lotnicze, które mają już 55-proc. udział w przewozach pasażerów odprawianych w polskich portach (w I półroczu zanotowały 9,9 proc. wzrost), przed operatorami sieciowymi: 37 proc. (+6,6 proc.) i czarterowymi: 8 proc. (wzrost o 1,4 proc.). Liderami pod względem przewiezionych osób były linie: Ryanair, PLL LOT oraz WizzAir, wszyscy odnotowali rekordowe wyniki w Polsce, co było też pochodną rozbudowanych przez nich nowych i wznowionych połączeń. 

Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w I półroczu prawie 7 mln pasażerów, tj. o blisko 25 proc. więcej w porównaniach rok do roku, mając 42 proc. udział w całym rynku.

Spośród portów regionalnych, najwyższą dynamikę miały: Wrocław-Strachowice: o 18,3 proc. więcej (odprawiły 1,28 mln osób), Katowice-Pyrzowice (wzrost o 17,7 proc., odprawiły 1,56 mln osób), Kraków-Balice (+17 proc., 3,7 mln osób) i Gdańsk im. L. Wałęsy (+15,5 proc, 2,1 mln).

- Pogłębia się rozwarstwienie rynku i możemy mówić, że mamy lotniska klasy A, o dużej przepustowości, dynamicznie się rozwijające, a także rentowne oraz lotniska klasy B, tj. obsługujące poniżej 1 mln pasażerów, co jest progiem rentowności i o małym wzroście liczby pasażerów - podkreślił prezes Samson.

Ale zarazem mówił, że wyraźnie większe nasycenie ruchu w centralnej Polsce (Chopin, Modlin) może powodować problemy z przepustowością.

Z krótkookresowej prognozy ULC wynika, że już w 2022 roku lotnisko Chopina w Warszawie odprawi 20 mln pasażerów, co będzie poziomem gwarantującym dobry standard obsługi, a lotnisko w Modlinie - 4 mln pasażerów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA