PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Duże plany dla Radomia, w planach inwestycje w lotnisko i infrastrukturę hotelową

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 07:19

Duże plany dla Radomia, w planach inwestycje w lotnisko i infrastrukturę hotelową Fot. fotolia

Jeszcze w drugim kwartale tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) powinno stać się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu, a w ciągu następnych kilku miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny - powiedział Adam Bielan. Wicemarszałek Senatupodkreślił, że wraz z rozbudową radomskiego lotniska w jego okolicy potrzebna będzie m.in. odpowiednia infrastruktura hotelowa.

REKLAMA

 -"Dzisiaj to jest 80 proc. prawdopodobieństwa, że jeszcze w tym kwartale PPL stanie się podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu - powiedział Bielan (Porozumienie) na sobotniej konferencji parlamentarzystów PiS w Radomiu.

Według niego, w ciągu kilku kolejnych miesięcy powinien rozpocząć się proces inwestycyjny. - W momencie, kiedy PPL formalnie przejmie zarząd nad lotniskiem, będzie można rozpisywać przetargi na budowę terminala i rozbudowę drogi startowej - zaznaczył Bielan.

Zdaniem wicemarszałka Senatu, jeśli te terminy zostaną dotrzymane, to jest duża szansa, że loty z rozbudowanego lotniska w Radomiu rozpoczęłyby się w sezonie zimowym 2019/2020.

 - Jedną sprawą są hotele, które będą wybudowane przez spółki PPL, a co innego to zainteresowanie ich budową przez podmioty prywatne - stwierdził Bielan. Jego zdaniem lotnisko w Radomiu może stać się drugim największym w Polsce. - Będzie porównywalne - w najgorszym wypadku do lotniska w Krakowie, a w najlepszym - do lotniska Chopina sprzed kilku lat, kiedy obsługiwało ono ok. 10 mln pasażerów rocznie - stwierdził wicemarszałek Senatu.

Bielan powiedział, że - wbrew doniesieniom niektórych mediów - PPL nie przejmie od gminy miasta Radom udziałów w spółce lotniczej za "symboliczną złotówkę". - To nie będzie zakup udziałów. PPL przejmie zarządzanie nad lotniskiem, ale w innej formule, która jest w polskim prawie przewidziana i stosowana przez niektóre spółki - dodał Bielan, nie chcąc zdradzać szczegółów operacji.

Wicemarszałek dodał, że "korzyści dla miasta z przejęcia lotniska przez PPL będą oczywiste". - Po pierwsze miasto przestanie utrzymywać lotnisko, więc uwolnią się środki w budżecie. Po drugie - gigantyczne korzyści, jeśli chodzi o rozwój Radomia - podkreślił.

Obecny na konferencji prasowej szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski zaznaczył, że - jak pokazała analiza niezależnego doradcy, firmy Arup - Radom lepiej spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina niż port lotniczy w Modlinie.

W środę szczegóły analizy przedstawił dziennikarzom prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski. Jego zdaniem po zainwestowaniu w lotnisko w Radomiu 425 mln zł za 20 miesięcy będzie ono w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. W drugim etapie - jak mówił Szpikowski - lotnisko mogłoby się rozbudowywać - nie pogarszając w tym czasie parametrów - do poziomu obsługującego 7-9 mln pasażerów rocznie, za kwotę 467 mln zł.

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. Od kilku lat lotnisko szukało inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne. Chodzi m.in. o wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. Od listopada 2017 r. z lotniska w Radomiu nie odbywają się loty pasażerskie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA